Řecká vláda prý zabránila tomu, aby ji eurozóna „zardousila“

Řecká levicová vláda tvrdí, že se jí v pátek podařilo zabránit tomu, aby ji a hospodářství této hluboce zadlužené země eurozóna „zardousila“. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil mluvčí vlády v Aténách. Ministři financí zemí platících eurem se v pátek dohodli na čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci Řecku, a zabránili tak hrozbě, že Aténám příští měsíc dojdou peníze. 

„Získali jsme čas,“ uvedl mluvčí vlády Gabriel Sakellaridis. „Řecké hospodářství a řecká vláda nebyly zardoušeny, jak zřejmě plánovali někteří v zahraničí i doma,“ řekl Sakellaridis v řecké soukromé televizi Mega TV.

Podle Atén by dohoda měla uklidnit atmosféru v Řecku. Střadatelé v obavách, že jednání v Bruselu ztroskotají a vláda v rámci příprav na návrat k drachmě omezí výběry z bank, vybrali v pátek z bankovních účtů asi miliardu eur (asi 27,5 miliardy korun), řekl agentuře Reuters nejmenovaný vysoce postavený bankéř. Od prosince, kdy začalo být jasné, že parlamentní volby vyhraje krajně levicová SYRIZA Alexise Tsiprase, si Řekové kromě této částky vybrali odhadem 20 miliard eur. 

„Včera (v pátek) jsme udělali rozhodující krok na cestě od úsporných opatření, záchranných programů a od trojky (trojice věřitelů – Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond),“ prohlásil podle agentury Reuters Tsipras, šéf levicové strany SYRIZA. „Vyhráli jsme bitvu, ale ne válku. Těžkosti, opravdové těžkosti … jsou před námi,“ dodal Tsipras v krátkém vystoupení v řecké televizi. 

Podle páteční dohody bude pomoc Řecku prodloužena za podmínky, že vláda do pondělka představí seznam slíbených reformních opatření, která následně ohodnotí věřitelské instituce. Dnes se podle agentury AP sejde Tsipras s desítkou ministrů, aby jednali o návrzích reforem. 
Mluvčí vlády uznává, že ujednání z Bruselu je teprve první krok, a přiznal, že pro vládu, která není v úřadu ještě ani měsíc, je těžké vyjednávat s těžkými vahami jako jsou evropští ministři. „Skutečná bitva začíná teď,“ řekl Sakellaridis. „Je to bitva, která bude kritická pro směřování naší země v několika nejbližších letech,“ dodal. 

Wolfgang Schäuble, německý ministr financí, vzkázal vládnoucím politikům v Řecku zvyklým sedět v lavicích opozice, aby si zvykli na nároky, jež s sebou vládnutí obnáší. „Být ve vládě znamená potýkat se s realitou a realita není často zdaleka tak hezká jako sen,“ řekl Schäuble, který stranu SYRIZA varoval před nerealistickými sliby už před volbami. „Řekové to budou mít těžké při vysvětlování (páteční dohody z Bruselu) voličům,“ dodal. 

Atény čeká jednání o dlouhodobé dohodě s eurozónou, která naváže na současné prodloužení programu úvěrové pomoci, připomíná Reuters. 

Řecko se dohodlo s eurozónou na prodloužení pomoci o čtyři měsíce

Newsletter