Řecké banky budou v pondělí bez peněz

Zesměšněním slov řeckého ministra financí Varoufakise o tom, že řecké banky otevřou v úterý po referendu, je jasná reakce šéfky řecké bankovní asociace Luky Katseliové. Bez pomoci ECB dojdou peníze v pondělí, řekla s tím, že další osud závisí právě na postoji Evropské centrální banky. Rezerva, kterou mají řecké banky v tuto chvíli k dispozici, se ztenčila na pouhou jednu miliardu eur, což je v rámci celého bankovního systému celé země nic.

ECB bude o nouzové likviditě pro řecké banky v rámci takzvané ELA linky jednat znovu právě v pondělí. Nezvýšení limitu v úvodu týdne přimělo řecké banky k uzavření a zavedení tvrdých limitů na výběry peněz.

Slova Katseliové nejsou jedinou tvrdou korekcí vzletných prohlášení řeckých politiků, zejména premiéra Tsiprase a ministra financí Varoufakise, kteří se zřejmě na poslední chvíli snaží posílit tábor „NE“ hlasů v nedělním referendu.

Premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek uvedl, že čeká uzavření dohody do 48 hodin od nedělního referenda o přijetí podmínek věřitelů. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem pak dnes označil slova řecké vlády o blízké dohodě za „naprosto falešná“. Slovenský ministr financí Peter Kažimír už ve čtvrtek uvedl, že pokud Řekové v nadcházejícím referendu odmítnou reformy požadované mezinárodními věřiteli výměnou za další finanční pomoc, může se stát, že až se banky znovu otevřou, řeckou měnou již nebude euro.

Okamžité splacení řeckých dluhů? – sledujeme ONLINE

Řecký nejvyšší správní soud dnes zamítl odvolání proti referendu a odňal poslední překážku jeho konání. Hlasování je podle soudu v souladu se zákonem. Co na tom, že to, o čem se bude hlasovat, je už od 30. června smeteno ze stolu.

Referendum bude podle všech příchozích průzkumů velmi napjaté a jeho výsledek nevyzpytatelný. Oba tábory mají zhruba po 43 až 45 procentech, přičemž ve více průzkumech mají mírně navrch o několik desetin procenta stoupenci přijetí dohody. S přihlédnutím ke statistické chybě kolem tří procent nebude tak do poslední chvíle jasné, který názor nakonec zvítězí.

Pro návrh věřitelů, který počítá s úspornými reformami, se vyslovilo o něco více lidí než pro opačnou možnost. Téměř 12 procent oslovených ale zatím nebylo rozhodnuto, ukazují výsledky ankety, kterou uskutečnil řecký institut ALCO. Pro „ano“ se v průzkumu ALCO vyjádřilo 44,8 procenta respondentů, proti bylo 43,4 procenta. Nerozhodnutých zůstávalo asi 11,8 procenta, napsal list Ethnos.

Podle jiného průzkumu pro agenturu Bloomberg News by s nepatrným náskokem zvítězilo „ne“. Vysoký představitel Evropské komise uvedl, že otázka, která bude zřejmě Řekům v chystaném referendu předložena, není fakticky ani právnicky správná. Na 43 procent oslovených hodlalo hlasovat proti návrhu a 42,5 procenta pro něj. V této anketě nedokázalo nebo nechtělo odpovědět skoro 15 procent respondentů.

Naopak podpora setrvání Řecka v eurozóně byla podle tohoto průzkumu jednoznačná. Za nejlepší volbu pro budoucnost Řecka ji považovaly více než čtyři pětiny dotázaných. Pro návrat k národní měně bylo pouze 12 procent respondentů.

Podle dalšího průzkumu provedeného institutem GPO, který zveřejnila soukromá televize Mega, podporuje dohodu 44,1 procenta dotázaných, zatímco 43,7 procenta je proti. Nerozhodnutých v tomto průzkumu bylo 5,9 procenta.

Pro odmítnutí podmínek věřitelů spojených s dalšími škrty a úspornými opatřeními je řecká levicová vláda, která doufá, že „ne“ zajistí silnější pozici při dalších jednáních. Podpora této možnosti ale od minulé soboty, kdy pro ni bylo 52 procent voličů, podle nové sondáže klesla, podotkl Bloomberg. V Řecku byly v pondělí z rozhodnutí vlády zavřeny banky a zavedena omezení pro pohyb kapitálu.

Řecký premiér Alexis Tsipras se rozhodl vyhlásit referendum poté, co po pěti měsících nedospěl s mezinárodními věřitelskými institucemi k dohodě o další finanční pomoci výměnou za pokračující hospodářské reformy. O svém rozhodnutí informoval poté, co Řecko před týdnem odmítlo podmínky požadované věřiteli a žádalo o krátké prodloužení současného záchranného programu tak, aby platil v době, kdy by se mělo referendum konat. Ministři financí eurozóny ale v sobotu rozhodli o ukončení záchranného programu pro Řecko k 30. červnu.

Newsletter