Řecké banky v pondělí už možná neotevřou

Evropská centrální banka dnes zasedne ke krizovému jednání kolem situace řeckých bank. „Zítra (v pátek) ještě ano, v pondělí už možná ne,“ odpověděl na zasedání ministrů financí eurozóny v Lucemburku člen vedení ECB Benoit Coeuré na přímý dotaz šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema, zda řecké banky zůstanou otevřeny.

Tempo odlivu vkladů z řeckých bank prudce zrychlilo. Je trojnásobné proti předchozímu týdnu. Za poslední tři dny klienti řeckých bank z řad domácností i firem vybrali přes dvě miliardy eur. To je asi 1,5 procenta celkového objemu vkladů vůči poslední statistice z konce dubna. Podle nejnovějších údajů řeckého listu Kathimerini pouze za včerejšek odteklo z řeckých bank 1,2 miliardy eur.

Lidé i firmy stahují peníze z řeckých bank od počátku ve strachu s blížícího se konce června možného krachu na víkend plánovaných jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli. Mají strach z vyhlášení platební nechopnosti Řecka, omezení výběrů peněz z bank i stop stavu na převody peněz do zahraničí.

Tsipras: Odchod Řecka by byl počátkem konce eurozóny

V předchozích týdnech se útěk kapitálu z řeckých bank pohyboval kolem 200 až 300 milionů eur denně, maximem bylo zhruba 400 milionů eur. V dubnu odliv zrychlil na celkových 4,9 miliardy eur z březnových necelých dvou miliard eur. Za čtyři měsíce roku uteklo z řeckých bank přes 26 miliard eur, od října zhruba 30 miliard.

Mluvčí řecké centrální banky odmítl situaci komentovat. Dodal, že banka zveřejní údaje o květnovém vývoji vkladů 26. června.

Odliv zdrojů z řeckých bank vyvažuje pouze průběžný nárůst nouzové likvidity v podobě ELA linky od Evropské centrální banky. ECB dle zdrojů Bloomberg na dnešním krizovém jednání zváží navýšení ELA rámce o další tři miliardy eur, dle Kathimerini ji řecká centrální banka požádala o 3,5 miliardy eur. Pouhý den zpět byl přitom tento limit navýšen o 1,1 miliardy eur na celkových 84,1 miliardy eur.

Pokud ECB dle nové zdroje uvolní, dva takové kroky ve dvou dnech budou dokladem, že situace se začíná vážně vymykat kontrole. Běžně ECB rozhoduje o rozsahu ELA jednou týdně.

Newsletter