Řecké déjà vu?

Dnes a zítra proběhne zasedání evropských ministrů financí. V rámci sezení tzv. euroskupiny se dostane i na průběžné hodnocení reformního pokroku v Řecku. První hodnocení třetího záchranného programu, který byl Řekům poskytnut, přitom mělo být hotovo vloni na podzim.

Aktuálně se spekuluje o tom, že tím neoficiální datem, do kterého by mělo být hodnocení provedeno, je 1. květen. Euroskupina by pak závěry projednala na dalším zasedání 24. května. Dá se očekávat, že mezinárodní věřitelé pozitivně ohodnotí progres, který byl uskutečněn v oblasti penzijního systému, daňové problematiky či oblasti špatných úvěrů.

Řecko a všechny jeho krize od roku 1829

Pozitivní hodnocení je pro Řecko klíčové, aby mohlo zůstat napojené na fondy ESM. Řecko totiž stále není schopné se na trhu financovat, žádný privátní investor by mu za rozumné úrokové sazby nepůjčil. Již v červnu přitom řeckou vládu čeká povinnost splatit Mezinárodnímu měnovému fondu 300 mil. eur a další splátky tranší či úrokových plateb budou v letních měsících následovat.

Řecko mělo loni lepší rozpočet, než věřitelé předpokládali

Zdá se tak, že letošní léto může být, tak jako to minulé, opět ve znamení řeckých událostí. Evropa ovšem na vyústění v řeckou tragédii i ve světle současné migrační krize zájem nemá. Navíc celkový objem splátek, které v letošním roce Řecko čekají, zdaleka nedosahuje výše těch loňských. I když tedy Řecko bude i v letošním létě zřejmě plnit titulní stránky novin, pro finanční trhy by to katastrofa být neměla. Tématem číslo jedna bude na finančních trzích blížící se referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Případné vystoupení Británie by problémy kolem Řecka zcela jistě zastínilo.

Řecko se v jednáních s věřiteli blíží dohodě o uzavření revize

MMF dál vyzývá EU ke snížení „neudržitelného“ řeckého dluhu

Newsletter