Řecké maňana: Žádný návrh dohody. „Možná ve středu“

Ministry financí eurozóny rozzuřil přístup Řeků, kteří na dnešní jednání, první po referendu, nepřinesli žádný návrh nové dohody o mezinárodní finanční pomoci Řecku. Večer se přitom uskuteční mimořádný summit eurozóny. Podle nejmenovaného zdroje, který citovala agentura Reuters, se řecká delegace omezila na mlhavý slib, že tak učiní „možná“ ve středu. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz potvrdil, že týž den má řecký premiér Alexis Tsipras vystoupit na půdě parlamentu.

V Bruselu se má večer uskutečnit summit zemí eurozóny poprvé od nedělního referenda v Řecku, ve kterém více než tři pětiny voličů odmítly červnové návrhy mezinárodních věřitelů. Tsipras má nabídnout nové představy své vlády, které podle řeckého tisku zahrnují odklady v reformách a úsporných opatřeních. Podle agentury ANSA navíc hodlá žádat o překlenovací půjčku ve výši sedm miliard eur (téměř 190 miliard korun), aby se zabránilo státnímu bankrotu.

ONLINE: 7 miliard do 48 hodin, požádá řecký premiér?

V Bruselu před vrcholnou schůzkou jedná euroskupina, tedy ministři financí 19 zemí eurozóny. Podle pařížské odbočky listu Financial Times nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos nepředložil nové písemné návrhy, ale přišel s „dobrou prezentací“. 

Newsletter