Řecké setkání s vedením MMF. Odložení splátky se nekoná

(Aktualizováno 8:27) Původně se spekulovalo, že jel řecký ministr financí Janis Varufakis do Washingtonu žádat Mezinárodní měnový fond o to, aby Atény směly odložit splacení dlužné částky asi 470 milionů eur, pokud nedostanou od mezinárodních věřitelů nové peníze z programu pomoci. Informaci uvedl server řeckého listu Ta Nea s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj. Sama řecká vláda však tuto spekulaci následně vyvrátila.

Varufakis se tak setkal o půlnoci na pondělí SELČ s šéfkou Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou. Oficiálním tématem jednání měla být otázka reforem navržených řeckou vládou, stejně tak se hovořilo i o splátce, kterou má Helénská republika zaslat MMF koncem tohoto týdne.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová uvítala slova řeckého ministra financí Janise Varufakise, který potvrdil, že jeho země splatí MMF ve čtvrtek 9. dubna dlužnou částku asi 470 milionů eur (asi 13 miliard Kč). Varufakis a Lagardeová spolu v neděli večer (v noci na dnešek SEČ) jednali v rámci „neformální diskuze“, která trvala více než dvě hodiny. I řecký ministr následně uvedl, že jeho země má v úmyslu „splnit veškeré povinnosti vůči svým věřitelům“, citovala ho agentura Reuters. 

„Ministr Varufakis a já jsme si vyměnili názory na současný vývoj a shodli jsme se, že efektivní spolupráce je v zájmu všech,“ uvedla ve svém prohlášení Christine Lagardeová. „Pokračující nejistota není v řeckém zájmu a já vítám potvrzení ze strany pana ministra, že k platbě dlužné částky Fondu dojde 9. dubna,“ dodala. 

Řecko minulou středu odeslalo svým věřitelům aktualizovaný seznam reforem. Vláda v Aténách doufá, že tak uspokojí jejich požadavky na detailnější informace o reformách a otevře zemi přístup ke slíbené finanční pomoci, která má zabránit řeckému bankrotu. Šéfka MMF nyní uvedla, že diskuze mezi technickými experty věřitelské trojky, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a MMF a řeckými představiteli budou v Aténách i v Bruselu pokračovat již dnes. 

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. Eurozóna koncem března souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Odhaduje se, že pokud Řecko nezíská další pomoc, dojdou mu – v případě plnění všech dluhových závazků – peníze 20. dubna. 

Řecký ministr financí po jednáních s Lagardeovou novinářům řekl, že jeho vláda má v plánu provést v Řecku „hluboké reformy“ a chce rovněž vylepšit „efektivnost jednání“ s věřiteli.

Mobius radí kupovat Řecko

Buffett: Odchod Řecka nemusí být pro eurozónu nic špatného

Newsletter