Řecké volby rozbouřily trhy. Výnosy dluhopisů letí vzhůru

Sázka v předvolebních průzkumech na jasné vítězství strany SYRIZA, oponující podmínkám současných programů zahraniční finanční pomoci, rozdmýchává napětí na trzích. Výnos na 10letém řeckém dluhopisu překročil poprvé od září roku 2013 hranici 10 % a vystoupal o více než 30 bazických bodů na 10,055 procenta, výnos na 3letém dluhopisu vylétl o bezmála 60 bps k úrovni 14,6 procenta.

FT přinesly analýzu Oxford Economics, která na základě hloubkové prověrky předvolebních průzkumů v Řecku došla k závěru, že vítězství strany SYRIZA bude dostatečně přesvědčivé, s podporou mandátů za vítězství ve volbách, aby v parlamentu prosazovala svou politiku, odporující současným programům finanční pomoci eurozóny.

Ifo: Řecko se dostane z krize, jen když mu věřitelé odpustí dluhy

„36 procent hlasů je hranice ve volbách, ze které může vzniknout silná protievropská vláda. SYRIZA ji překročila v každém z 20 posledních průzkumů, v posledních pěti překonává podporu 40 %,“ uvedla Oxford Economics. Její analytik Gabriel Sterne poznamenal, že něco může straně ještě odebrat posun Nové Demokracie, pokud se jí podaří voličům „přeložit“ volby jako referendum o odchodu Řecka z eurozóny. To je silná karta, protože podle posledních průzkumů si zhruba 70 % Řeků přeje setrvání země v eurozóně. To je problém pro rétoriku SYRIZY.

Dalších zjitřením trhů byla slova lídra strany Alexise Tsiprase směrem k ECB, která citovala agentura Reuters. Tsipras Mario Draghimu vzkázal, že pokud ECB přistoupí k odkupům vládních dluhopisů, „musí odkupovat také řecké“.

Euromisař: Řecký lídr vyzrál. Grexit jen strašákem?

V rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou měl zase Tsipras dle vícero zdrojů uvést, že jakmile se jeho strana dostane k moci, bude chtít zrušit většinu z dohod s Trojkou mezinárodních věřitelů, které označit za „iracionální a zničující“ pro Řecko.

Poradce Angely Merkelové, Michael Fuchs, dnes prohlásil, že „Řecko už není hrozbou pro stabilitu eurozóny“. „Situace v Evropě se významně změnila a Řecko už není systémovým rizikem,“ nechal se slyšet. Německý magazín Spiegel v tomto týdnu napsal, že Merkelová již není proti odchodu Řecka z eurozóny. Bild dnes píše, že „německá vláda připravuje scénáře pro takový krok a očekávaný run na banky“. Z eurozóny ale opět zaznělo, že vstup do měnového bloku není odvolatelný a vratitelný zpět.

Řecký vrcholící konflikt mezi úsporami a protesty

Předčasné řecké volby, které vyvolala neúspěšná volba prezidenta země, vstupují do jednání s trojkou o uvolnění další části finanční pomoci v rozsahu 7 miliard eur. Partnerem pro jednání ale už bude nová vláda, velmi pravděpodobně SYRIZA. 

Německé banky mají v Řecku 23,5 miliardy eur, pád je prý neohrozí

Newsletter