Řecko bez eura do půl roku. Morgan Stanley sází 20 %

Situace Řecka se rychle zhoršuje, přičemž šance na rychlý kompromis mezi Aténami a věřiteli se snížila. Ačkoli Řecko jako takové eurozónu opustit nechce, narostlo riziko, že politici udělají ONU chybu, která takový scénář spustí. Takové je nejčerstvější stanovisko stratégů Morgan Stanley, podle nichž je pravděpodobnost hojně diskutovaného „grexitu“ během příštích šesti měsíců 1 ku 4.

Základním scénářem zůstává, že Řecko v měnové unii setrvá, pravděpodobnost opaku se ale může podle MS ještě dál zvýšit. Analytici mimo jiné upozorňují na závazky Atén vůči MMF, jejichž „datum spotřeby“ vyprší během pár měsíců, a nakoupené řecké dluhopisy v rukou ECB, které se mohou stát značnou přítěží.

Pokud by skutečně došlo k vyčlenění Řecka z Evropské měnové unie, velkým otazníkem by byla intenzita „nákazy“ do okolních periferních zemí. Podle Morgan Stanley by sice „grexit“ neproběhl zcela hladce, pravděpodobnost širší a vážnější nákazy se ovšem k současnosti snížila. Nepříznivé důsledky pro ostatní členy eurozóny by byly stravitelnější díky silnější „zábranám“ v podobě měnové i fiskální politiky.

Jak by takový scénář, spuštěný fatální politickou chybou, jemuž zatím MS přisuzuje 20procentní pravděpodobnost, vypadal?

– zavedení kapitálových kontrol s cílem bránit objemnému odlivu depozit (runu na banky) 

– okamžitá změna měny, tedy obnovení drachmy a přecenění domácích aktiv a závazků do staronového platidla 

– řecká centrální banka, která již není součástí Eurosystému, naplno „rozjede tiskařské stroje“

– vláda, neschopná vyrovnat závazky vůči zahraničním věřitelům, vyhlásí bankrot

– po odchodu z eurozóny Řecko čeká pravděpodobně také ukončení členství v Evropské unii

 

Itálie: Grexit se nás netýká, trhy už nám věří

Proti varovným prohlášením z Atén, že odchod Řecka z EMU by spustil dominovou reakci, se ohradila například Itálie, jejíž ministr financí včera řekl, že jeho zemi odchod z eurozóny nehrozí, nehledě na to, co se stane s Řeckem či co řečtí představitelé tvrdí. „Itálie výrazně posílila svou pozici a získala důvěru trhů,“ řekl Pier Carlo Padoan.

Přísnou rétoriku zachovává Německo, jehož minfin Schäuble prohlásil, že Řecko si z finanční krize musí pomoci samo. Nevyloučil možnost, že by země mohla z eurozóny vypadnout „neúmyslně“.

Jak zobchodovat tři možné scénáře Grexitu

Schäuble: Řecko by mohlo z eurozóny odejít nechtěně

Newsletter