Řecko chce čas do května. Tsipras jednal s Putinem. Sledujeme…

(Aktualizováno 15:34) Řecký ministr financí Janis Varufakis žádá mezinárodní věřitele o přemosťovací podpůrný program do konce května. Během té doby by se měly vyjednat nové podmínky spolupráce, řekl dnes v Berlíně po jednání s německým kolegou Wolfgangem Schäublem. Schäuble na tiskové konferenci zdůraznil, že Řecko bude muset nadále spolupracovat s trojkou věřitelů a dodržet uzavřené dohody. 

Evropská centrální banka vyslala v noci varovný vzkaz směrem k revoltující nové řecké vládě. Odvolala rozhodnutí, které bankám umožňovalo jako kolaterál – tedy protihodnotu proti přijímaným zdrojům z ECB – používat řecké vládní dluhopisy, nebo bankovní dluhopisy, jištěné zárukou vlády, které řecké banky drží. „Nadále nejsme schopni předpokládat, že do úspěšného konce budou dovedena jednání o záchranném programu s řeckou vládou,“ uvedla ECB ve svém prohlášení, které zveřejnila pozdě ve středu. Opatření vyžadovalo souhlas většiny národních centrálních bank a platit začne k 11. únoru. 

Krok zasáhl ještě závěr amerického akciového obchodování. Index DJIA, který před zveřejněním zprávy připisoval 100 bodů, obrátil k poklesu a zavřel u nulové změny. Indexy S&P 500 a Nasdaq pak klesly.Euro za krok ECB reagovalo skokovým oslabením o cent proti americkému dolaru. Od úrovně 1,143 amerického dolaru k euru padlo až k úrovni 1,1304 amerického dolaru k euru. V průběhu čtvrtka ale své ztracené pozice dobývá zpět až na metu 1,456 dolaru k euru. Cena zlata reagovala na růst napětí skokovým posílením od 1264 na 1274 dolaru za trojskou unci. Výnos na 10letém řeckém vládním dluhu stoupl o 70 bazických bodů či 0,7 % k úrovni 10,4 procenta. Po volbách, ve kterých zvítězila Syriza, bylo maximem ale již 11,4 % dne 2. února. Opačně reaguje jako „bezpečný přístav“ trhu dluhopisů německý 10letý bund, na kterém výnos klesá o k 0,34 %. Dvouletý německý dluhopis nese výnos záporných 0,21 %. Evropské akciové indexy registrují mírné ztráty.

Index řeckých bank FTSE/Athex Banks na aténské akciové burze reagoval na krok ECB propadem o 23 %. Akcie National Bank of Greece ztrácejí až 26 %, akcie Piraeus Bank až 27 %.

Dění sledujeme online:

Včerejší a dopolední vývoj: ECB udeřila na Řecko. Bez peněz 25. února? Aktualizujeme…

15:17 Řecký premiér Tsipras jednal s Putinem

Jak vyšlo dnes odpoledne najevo, řecký premiér Alexis Tsipras jednal ve čtvrtek odpoledne telefonicky s ruským prezidentem Vladimírem Putinem a přijal jeho pozvání do Moskvy. Tématy dle zprávy, kterou zveřejnila ruská strana, byla také Ukrajina a energetika, zejména projekty South Stream a Turkish Stream.

Spojené státy reagovaly výzvou směrem k řecké vládě, aby Řecko pokračovalo v úzké spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem. „Vnímáme jaké zásadně důležité, aby Řecko pokračovalo v úzkém vztahu s evropskými partnery i MMF. Věříme, že tato jednání se posouvají ke vzájemného pochopení a spolupráci,“ uvedl viceprezident Joe Biden, který je na cestě v Belgii a Německu. Biden se má sejít s německou kancléřkou Merkelovou a ukrajinským prezidentem Porošenkem k otázce postupu Ruska vůči Ukrajině.

14:49 Řecko žádá čas do konce května

„Naše vláda ještě nesložila přísahu. V této fázi žádáme tu nejcennější komoditu – čas. Krátký čas, během něhož by naše vláda mohla předložit svým partnerům, Mezinárodnímu měnovému fondu, Evropské centrální bance a Evropské komisi, komplexní návrh, cestovní mapu, řešení situace v krátkém, středním a dlouhém období,“ řekl Varufakis. 

Podle řeckého ministra je třeba, aby řecká vláda vyjednala s evropskými partnery dohodu, která bude v zájmu Evropy. „Konkrétní návrh je, že by měl vzniknout přemosťovací program od nynějška do konce května, který by nám všem dal možnost uskutečnit tato jednání a v krátké době dojít k dohodě, kterou bych chtěl označit jako novou smlouvu mezi Evropou a Řeckem, která tento problém vyřeší jednou provždy,“ prohlásil Varufakis. 

Schäuble naopak trvá na dodržování dosavadních dohod. „Nemůže být pochyb o tom, že Řecko bude muset spolupracovat s trojicí institucí, jak to stanovuje evropská smlouva, která byla zakotvena do německého práva,“ řekl německý ministr. „Je naprosto zásadní zajistit, že všechny dohody, které jsme uzavřeli, budou dodrženy,“ zdůraznil Schäuble s tím, že to je nutné pro zachování důvěry.

Schäuble také uvedl, že s Varufakisem nemluvil o možnosti odepsání části řeckého dluhu. Řekl rovněž, že mezi Berlínem a Aténami panují rozpory v pohledu na hospodářskou politiku, kterou chce nová řecká vláda vést. Schäuble nicméně nabídl Řecku 500 německých daňových expertů, kteří by mohli pomoci Aténám zlepšit výběr daní a zjednodušit administrativu, která je s ním spojená. 

Schäuble na tiskové konferenci zdůraznil, že Německo nechce vnucovat Řecku svou hospodářskou politiku. Podle něj je ale v zájmu celé Evropské unie, aby řecké hospodářství bylo stabilní, nasměrovalo se k růstu a vytvořilo naději pro mladé lidi, že najdou uplatnění. Podotkl také, že Atény došly v reformním úsilí dál, než se čekalo, a že nezaměstnanost v Řecku klesá. 

Newsletter