Řecko dál odmítá dosavadní záchranné programy

Řecko dál odmítá akceptovat mezinárodní záchranné programy podobné těm, které s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem dohodly jeho předchozí vlády. Řekl to dnes mluvčí nového řeckého kabinetu. Řecko přitom už v pondělí čekají další jednání v Bruselu, kde se koná schůzka takzvané Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí platících eurem. Výsledek jednání může naznačit, jak pevná je soudržnost eurozóny.

„(Řecko) nebude pokračovat v programu, který má rysy (záchranných) programů předchozích vlád,“ řekl v řecké televizi mluvčí vlády Gabriel Sakellaridis. Řecko a Evropská unie se podle něj dohodly na potřebě „národního reformního plánu“ s cílem postavit ekonomiku na nohy, zároveň ale dodal, že nová levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase nemá v úmyslu zpronevěřit se slibu, který dala voličům. 

„U těch přednostních záležitostí jsme ochotni jednat. Proti veřejnosti ale nepůjdeme,“ řekl mluvčí k otázce trhu práce a penzí. Příkazy zvenčí už vláda podle něj přijímat nebude. Sakellaridis také poznamenal, že země najde způsob, jak zajistit, aby její chatrný bankovní systém fungoval v zájmu hospodářského růstu. 

Premiér Tsipras v rozhovoru s německým časopisem Stern řekl, že Atény potřebují čas, aby svůj reformní program uvedly v život a zbavily se podle něj špatných rozhodnutí minulých vlád. „Očekávám obtížná jednání, mám ale naprostou důvěru,“ řekl Sternu. „Slibuji vám, že potom, po šesti měsících, bude Řecko úplně jinou zemí,“ dodal. 

Pokud se Řecko v pondělí v Bruselu na ničem nedohodne, riziko státního bankrotu bude větší než kdykoli předtím. V takovém případě by reálnějších obrysů nabyla i možnost nuceného odchodu Řecka z eurozóny, byť zástupci evropských institucí tvrdí, že vstup do eurozóny je nevratný proces. Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi španělskému týdeníku ABC řekl, že spekulovat o odchodu Řecka z eurozóny nemá smysl, nechtěl už ale odpovědět na dotaz, co je špatného na tom, kdyby Řecko skupinu 19 zemí platících eurem opustilo.

„Prosím chápejte, že já tuto otázku raději vůbec nechci komentovat. Cokoli řeknu, může být použito politicky. Spekulovat o případném vystoupení z měnové unie nemá žádný smysl,“ řekl Draghi v rozhovoru, který byl zveřejněn dnes.

Tsipras už dříve řekl, že chce s partnery v EU dohodnout něco na způsob překlenovacího programu, který by fungoval několik měsíců. Mezitím by chtěl dohodnout nový program, který by nahradil současný záchranný úvěr od mezinárodních věřitelů, tedy od ECB, Evropské komise a MMF. Zbytek eurozóny, především pak Německo, ale trvá na tom, že Atény musejí plnit závazky, na kterých se původně dohodly. Řecko dostalo od roku 2010 ve dvou kolech slíbenou pomoc v objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč).

Slovenský ministr financí Peter Kažimír, o jehož zemi se říká, že je v jednáních s Řeckem neústupná, si od pondělní schůzky moc neslibuje. „Jsem poněkud skeptický, že se nám zítra (v pondělí) podaří v rámci Euroskupiny dohodnout k Řecku všechny podrobnosti. Existují limity a hodiny tikají,“ napsal na Twitteru. 

Relativně optimistický je před pondělní schůzkou Euroskupiny řecký ministr financí Janis Varufakis. Ten v sobotním rozhovoru s řeckým listem Kathimerini vyjádřil naději, že Atény se s evropskými věřiteli dohodnou, jak se ze současného mezinárodního programu pomoci vyvázat, byť by to bylo až na poslední chvíli.

 „Náš pevný postoj, založený na logice, povede k dohodě. I kdyby to bylo v hodině dvanácté,“ řekl Varufakis na otázku, co se stane, když se Řecko v pondělí na jednání Euroskupiny nedohodne, a zda se ministři financí zemí platících eurem sejdou v nadcházejících dnech znovu. Varufakis řekl, že obě strany už se dohodly na mnoha věcech, stále se ale rozcházejí v otázce privatizace a pracovního trhu. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že zhruba tři čtvrtiny obyvatel Řecka za novou vládou stojí. Většinou říkají, že drakonických úspor už bylo dost a že už nemají co ztratit. 

Levice dostala Řecko do průšvihu. A levice jej má nyní spasit?

Jednání o Řecku bez výsledku, pokračování v pondělí

Newsletter