Řecko dostane 7 miliard eur. Půlku rovnou vrátí ECB

Ministři financí eurozóny se dle zdroje z jejich jednání shodli na uvolnění rychlé překlenovací půjčky v objemu 7 miliard eur pro Řecko. Oficiálně má být oznámena v pátek poté, co hlasování o pomoci v Řecku projde všemi relevantními národními parlamenty. Souhlas, včetně německého parlamentu, se očekává.

Zdroj potvrzuje, že půjčka bude uvolněna ze staršího záchranného fondu EFSM, kde figurují záruky členských zemí Evropské unie, ne pouze eurozóny. Jde o krátkodobou pomoc, která předchází tříletí program v objemu 86 miliard eur. Podle agenturních zpráv je ale nyní nejpravděpodobnější variantou, že případné ztráty by byly pokryty ze zisků z dřívějšího prodeje řeckých dluhopisů, které nyní leží u ECB. Česko by v takovém ani krátkodobě nic nehrozilo.

Polovina z půjčky se takřka obratem vrátí k ECB. Hned na 20. července totiž připadá splátka úvěru ve prospěch ECB v objemu 3,5 miliardy eur. 

Řecko v noci na dnešek přijalo první balík reforem včas a v souladu se závazky z nedávného eurosummitu, uvedla dnes mluvčí Evropské komise Annika Breidthardtová. Řecký parlament podle ní udělal významný krok na cestě k obnovení důvěry mezinárodních partnerů v Řecko.

 

Newsletter