Řecko jako konec amerického býka? Nikoliv

Americké akcie započaly vinou řecké krize tento týden v rudých ztrátách. Jde o v podstatě očekávanou reakci, která nastala na základě víkendového dění, kdy zahraniční věřitelé odmítli prodloužení záchranného programu. V návaznosti na to pak řecká vláda ohlásila uzavření burzy, bankovní prázdniny a kapitálové kontroly. Souběžně s tím bylo vyhlášeno i referendum, ve kterém se Řekové vyjádří k navrhované alternativně programu záchrany země, jenž byl vytvořen právě zahraničními věřiteli. Posledním hřebíkem do rakve je pak oznámení o nesplacení úterní splátky MMF.

S tím, jak se akcie propadají, vzniká otázka, zda může dojít na zastavení silného amerického býka. K tomuto tématu se vyjádřil Tom Lee, hlavní stratég společnosti Fundstrat. Ten si udržel svou „býčí“ povahu a tvrdí, že američtí investoři se nemají vůbec čeho bát.

Prvotní dopad krize bude sice negativní, ale z dlouhodobého hlediska se situace vrátí do „normálu“ posledních šesti let. Argumentuje především tím, že většina řeckého dluhu je vlastněna evropskými institucemi, které jsou na celou situaci, obzvláště pak na bankovní run, dobře připraveny.

Lee uznává, že „expozice v řecké ekonomice může být výsadou rizikových hedgeových fondů, avšak z širšího hlediska bylo Řecko považováno za vysoce rizikovou investici, tudíž se mu většina amerických bank a investičních společností vyhnula,“ přepisuje jeho slova server Business Insider.

Zanedbávat se nesmí ani role Evropské centrální banky. Dle stratéga se dá čekat, že evropská měnová autorita do celé krize ještě zasáhne, a to prostřednictvím aktuálního programu kvantitativního uvolňování či prostřednictvím dalších nástrojů.

V neposední řadě pak Lee poukazuje na fakt, že jakmile se investoři rozhodnou pro přesun do bezpečnějších typů aktiv, zatraktivní to celkový poměr rizika a zisku  akcií (tzv. Risk Reward Ratio), což společně s nízkou cenou ropy a opětovným nastartování spotřebitelské důvěry povzbudí akciové trhy k dalšímu růstu.

Dlee Leea se tedy investoři nachází v ideální pozici. Není nic jednoduššího, než využít současného poklesu a začít nakupovat relativně lacino, jelikož z dlouhodobého hlediska přiběhne americký akciové býk opět na scénu.

Řecko na cestě k bankrotu? Sledujeme ONLINE

Newsletter