Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Řecko jako Zambie? Euro spadlo na 1,1180 dolaru

Měnové trhy zažívají opravdu žně ve smyslu zpráv a dynamiky, které dodávají na trh vysokou volatilitu a současně bolehlav obchodníkům. Tentokráte to jsou zprávy z Řecka, která pohnuly trhy přes noc. Řecko poprvé od poloviny 80. let využilo možnost pravidel Mezinárodního měnového fondu a zažádalo o sloučení splátek do jedné. Pravidla fondu umožňují, aby dlužník odložil splátky v jednom měsíci do jedné souhrnné v rámci jednoho kalendářního měsíce. To, že toto pravidlo naposledy využila Zambie, je věc jiná. Trhy tak dostaly nový impuls, poté co řecký premiér ještě pár hodin před tímto oznámením s úsměvem uklidňoval trhy, že dnešní splátku splatí.

Řecko dnes nezaplatí, sloučí červnové splátky MMF do jedné

Na trhy se tak vrátila averze vůči riziku a pokud někdo zůstával v klidu ad Řecko, dnešní zpráva může začít nad náladou viset a rozehrát větší pravděpodobnost řecké „nehody“. Reakce na dolaru na sebe nenechala dlouho čekat a ten skokově posílil na hladinu 1,1180 EURUSD z včerejšího závěru 1,1250. Na trhu tak doznívají týdenní dozvuky ohledně pohybu na dluhopisovém trhu, včerejší zpráva z MMF, který snížil očekávaný ekonomický růst v USA pro tento rok, a zejména jeho doporučení na odložení zvýšení sazeb až na rok 2016. To vše vytváří solidní koktejl zpráv, které si trh musí přebrat. Dnešní den nebude o mnohem klidnější a máme se na co těšit. Odpolední data o americké tvorbě pracovních míst je makročíslo týdne a jeho váha bude trhy hýbat. Zasedání OPEC ve Vídni by mělo dodat na trh pokračující převis nabídky na trhu a žádné omezení těžby. A v neposlední řadě to bude řecká sága. Večer v 18 hodin našeho času řecký premiér vystupuje před svůj parlament s plány věřitelů a může očekávat zjitřenou atmosféru.

Pro korunu dnes budeme sledovat dubnová maloobchodní data, která by měla potvrdit sílu ekonomiky. Tak jako v posledních týdnech, nedá se očekávat, že by toto číslo výrazněji ovlivnilo obchodování na koruně proti euru. Při ranním otevření se koruna obchoduje na 27,42 EURCZK a pohybuje se poblíž týdenních maxim. Mnohem živější obchodování bude na USDCZK a současný ranní kurz 24,35 dozná změn během dne. 

Newsletter