Řecko krok za krokem k bankrotu

Řecko neuhradí 30. června MMF splátku 1,6 miliardy eur, agentura S&P zemi srazila rating. Krize eskaluje. Šéfka MMF Lagardeová uvedla, že to bude znamenat platební neschopnost země. ​Eurozóna o víkendu rozhodla neprodloužit Aténám záchranný program, vláda následně uzavřela banky i akciovou burzu. Pohyb kapitálu je omezen, od dnešního večera si smí každý Řek vybrat z bankomatu maximálně 60 eur denně. 5. července proběhne v Řecku referendum, které ukáže odmítnutí nebo podporu podmínkám věřitelů ze strany Řeků. První volbou odpovědi bude „NE“, směr bankrot a odchod z eurozóny…

Řecké banky zůstanou týden uzavřeny. Co přinese referendum?

23:32 Euro razantně posiluje. ECB je připravena k zásahu – ECB připravena použít nové nestandardní nástroje. Euro sílí o více jak 2,5 % až na 1,1278 EURUSD.

Kurzy měn bez zpoždění sledujte na Roklen24

22:03 Americké akcie výrazně klesly a prožily nejhorší letošní den: S&P 500 -2,1 %, DJIA -2 %, Nasdaq -2,4 %. Důvodem Řecko

22:02 Ruský ministr zahraničí Lavrov „dobře rozumí“ řeckému premiérovi

21:36 Standard & Poor’s srazila úvěrový rating Řecka 

20:23 Bílý dům: Řecká dluhová krize nepředstavuje pro ekonomiku Spojených států velké ani přímé ohrožení

20:06 Poslanec EP za Syrizu Glezos chce demisi vlády, pokud ta referendum prohraje

20:02 První volbou na řeckém referendu bude „NE“, až pak „ANO“

18:48 Reuters: Řecko neuhradí MMF úterní splátku 1,6 miliardy eur

Řecko neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) splátku 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard Kč) splatnou v úterý. Agentuře Reuters to dnes řekl nejmenovaný představitel řecké vlády. Šéfka MMF Christine Lagardeová tento měsíc uvedla, že pokud Řecko peníze nezaplatí, bude to znamenat platební neschopnost země.

18:02 Průzkum Reuters mezi obchodníky a ekonomy: Pravděpodobnost takzvaného Grexitu stoupla na 45 % ze 30 % před týdnem. Řecko s 90% pravděpodobností zmešká splátku 1,6 miliardy eur, kterou má nejpozději v úterý uhradit MMF.

17:55 ANKETA Ekonomové o Řecku: V rukou ECB, karanténě i době po válce

17:39 Čínský premiér Li Kche-čchiang dnes vyzval k udržení Řecka v eurozóně. Slíbil rovněž, že Čína bude investovat do infrastruktury v EU. „Je to v zájmu Číny. Rádi bychom, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Vyzýváme mezinárodní věřitele, aby dosáhli dohody s řeckou stranou,“ uvedl Li na konferenci před summitem Evropské unie a Číny v Bruselu. Podle čínských médií rovněž slíbil, že Peking se nebude zbavovat dluhopisů členských zemí eurozóny

17:17 ANALÝZA Řecké drama: příležitost, ruleta i investování poslepu

16:35 Vládní zdroj Reuters: Banky ve čtvrtek otevřou 850 poboček pro výplatu důchodů. Denní limit pro výběr z bankomatů by se mohl zvýšit, pokud budou řecké banky nadále podporovány programem nouzového financování (ELA). ECB v neděli odmítla řeckou žádost o zvýšení objemu programu o šest miliard eur.

16:33 Tsipras dnes podle nejmenovaného řeckého představitele telefonicky jednal s šéfem EK Junckerem a předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. Tsipras požádal o to, aby záchranný program, který oficiálně skončí v úterý, byl kvůli referendu o několik dní prodloužen, čímž by si řecké banky zajistily přístup k hotovosti. 

16:25 ROZHOVOR Sedláček: Řecko by mělo zbankrotovat, ale zůstat v eurozóně

15:28 Řecký chaos v kostce: Scénáře, dopad na ČR, dluh

14:30 Polsko ani Maďarsko se nebojí

Polská premiéraka Ewa Kopaczová: Řecká krize polskou ekonomiku neohrozí, bankovní systém v zemi je stabilní. 

Maďarský ministr hospodářství Mihály Varga: Řecko se na zahraničním obchodu Maďarska podílí podle ministra jen 0,4 procenta, v zemi nepůsobí žádné řecké banky a maďarské finanční trhy se v posledních letech stabilizovaly.

14:12 ROZHOVOR Investor Gladiš: Pro Řeky drastické, pro zbytek světa zanedbatelné

14:06 Svaz řeckých obchodních a průmyslových komor: „V jiných zemích, kde byl zaveden tento druh kapitálové kontroly, z toho byly obvykle podniky vyňaty, ale tentokrát ne. Musíme být schopni si udržet náš dodavatelský řetězec a nemůžeme si dovolit čekat až do nedělního referenda. Když nemůžeme dělat elektronické převody, pak brzy i to nejzákladnější zboží nebude k dispozici. Pak bude jedno, jestli si lidé budou moci vybírat peníze z bankomatů, protože nebude, za co je utratit.“

13:43 Veřejná doprava v Aténách bude do pondělí 6. července zdarma, což bude vládu stát 4 mil. eur. Zaměstnanci v trajektové přepravě odložili stávku plánovanou na úterý.

13:15 Šéf EK Juncker živě v Bruselu: Řecko odešlo od jednacího stolu v nejhorší možný moment. Řecký problém nemá žádné rychlé řešení. Návrh je stále na stole, žádný další nechystám. Rád bych poprosil Řeky, aby řekli „ano“. Řecko je součást rodiny a já chci, aby ta zůstala pohromadě.

13:12 Pokud zkrachuje projekt eura, zkrachuje i Evropská unie, řekla na slavnostním shromáždění u příležitosti 70. výročí založení Křesťanskodemokratické unie (CDU) německá kancléřka Angela Merkelová. V souvislosti s řeckou dluhovou krizí podotkla, že eurozóna stojí na solidaritě, k řešení ale musí přispět každá země.

Merkelová: Pokud zkrachuje projekt eura, zkrachuje i Evropská unie

13:03 Šéf Evropské komise Juncker: Scénář „grexit“ nikdy nenastane

12:57 Španělsko je lépe připraveno

Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos uvedl, že na dosažení dohody je stále čas, protože nynější záchranný program eurozóny pro Řecko vyprší až s úterní půlnocí. Španělská ekonomka je prý nyní mnohem lépe připravena vyrovnat se s možností tržní nákazy pocházející z Řecka než v předešlých letech​.

12:52 Merkelová je ochotna znovu jednat 

Německá kancléřka Angela Merkelová nevyloučila nová jednání s Aténami. Krok ze slepé uličky v jednání ale podle ní nyní musí udělat Řecko. Mluvčí německé vlády připomíná, že Řecko tvoří jen malou část ekonomiky eurozóny.

12:40 VIDEO Kovanda: Řecko je slepým střevem eurozóny

12:06 Některé banky otevřou kvůli penzistům

Podle řeckého listu Kathimerini se ještě dnes otevře omezený počet poboček bank kvůli penzistům, kteří si nemohou vybrat své důchody prostřednictvím karet. Problém by neměl být ani v případě výplaty mezd, které si lidé budou moci vybrat celé. Banky by měly ještě dnes zveřejnit více informací o pobočkách, které se otevřou dnes odpoledne.

11:42 Akcie padají, euro se zotavuje

Evropské akcie pokračují v propadu. Německý index DAX ztrácí přes 3 %, panevropský Euro Stoxx 50 bezmála 4 %. Euro se naopak po nedělním propadu zotavuje a k dolaru obchoduje u 1,1100 EURUSD.

11:29 Německý tisk: Tsipras dovede Řecko k bankrotu

Řecko směřuje ke státnímu bankrotu a hlavním viníkem současné situace je řecký premiér Alexis Tsipras, komentuje události německý tisk. „Před Evropskou unií stojí těžké časy. Vláda v Aténách vědomě směruje svou zemi ke státnímu bankrotu, který ze všech nejvíc postihne obyvatele Řecka… Hlavní odpovědnost za tuto katastrofu nese Tsiprasova vláda, která proti sobě dokázala v krátké době obrátit i ty nejpřesvědčenější stoupence Řecka,“ napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ohlášené referendum prý už nebude mít na situaci žádný vliv.

„Politický gambler Tsipras prohrál nejen svůj politický kapitál, ale rovnou celou svou zemi. Protože poraženými v této pokerové partii budou Řekové. Státní bankrot už jde sotva odvrátit, a ten dříve či později povede k vyloučení (Řecka) z eurozóny,“ napsal deník Handelsblatt.

10:50 Obnovení jednání s Aténami?

Jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem a odchodem z eurozóny lze kdykoli obnovit, shodli se dnes vládní činitelé Francie a Španělska. Z Británie a z ECB ale zazněl názor, že pokud by Řekové v nedělním referendu řekli ‚ne‘ podmínkám záchranného programu, byl by to pro zemi velký problém.

10:25 NÁZOR Chaos v Řecku: Tsipras a Varufakis poznávají sílu trhu

9:40 Krize začíná dopadat na turisty

Peníze v bankomatech vysychají a mnoho obchodů už nepřijímá kreditní karty. Vláda dnes oznámila, že na šest dní uzavře banky, aby zabránila kolapsu bankovního systému. Turistika je jedním z hlavních zdrojů příjmů pro řeckou ekonomiku, loni přímo přispěla 17 miliardami eur, tedy devíti procenty řeckého HDP, prostřednictvím pobytů v hotelech. Dalších 45 miliard eur pak vynesly nepřímé příjmy v podobě útraty v obchodech, restauracích, turistických památkách a na dalších místech.

8:55 Řecko má „zelenou“ k uzavření bank

Evropská komise dala dnes řecké vládě oficiální svolení k dočasnému uzavření bank a dalším krokům, které omezují pohyb kapitálu. Atény tím sice porušují princip volného pohybu kapitálu v Evropské unii, je to ale oprávněné, protože tím budou ochráněny ohrožené banky v zemi. Řekl to dnes komisař pro finanční služby Jonathan Hill.

Newsletter