Řecko má nový plán – úterý ONLINE

Dneškem končí záchranný program pro Řecko, na jehož prodloužení se Atény se svými věřiteli nedokázaly ani na poslední chvíli dohodnout. Země, která o podmínkách věřitelů 5. července uspořádá referendum, čelí riziku bankrotu. Atény mají také do dnešního dne zaplatit MMF splátku dluhu ve výši 1,6 miliardy eur. Už v pondělí ale řecký vládní činitel a německý ministr financí Schäuble úhradu vyloučili. Euro v pondělí prudce posílilo, ECB je připravena zasáhnout a uvést nové nestandardní nástroje. Otevíráme sledování dnešních událostí ONLINE.

21.21 Řecká jednání prodloužena do zítra

20:32 Euroskupina bude o Řecku jednat i ve středu. Oznámil to předseda Jeroen Dijsselbloem. Athény dle něj předloží podrobnosti ke svému dnešnímu návrhu nového záchranného programu. Dijsselbloem zároveň upozornil, že nové podmínky mohou být pro Řecko mnohem tvrdí. (Zdroj: ČTK)​

19:49 Nový řecký návrh věřitelům prý žádá finanční pomoc v hodnotě více jak 29 miliard eur. Kromě upřesnění částky s odvoláním na vládní zdroje řecký list Ethnos uvádí, že řecká strana ještě neoznámila, jaké má představy o podmínkách nového programu.​

19:18 Reuters: Německý ministr financí Wolfgang Schäuble sdělil, že nedoporučí Evropské centrální bance navýšení objemu záchranné likvidity v rámci programu ELA​.

18:25 Tsipras „stahuje kalhoty, když brod je ještě daleko“ Komentář Lukáše Kovandy

18:05 Jak bookmakeři sází na řeckou krizi?

17:21 Řecká opozice varovala, že pokud lidé v referendu odpoví “NE“, vyplácení mezd a penzí bude v ohrožení (Kathimerini).

16:38 ROZHOVOR „Připomíná mi to situaci před válkou“ – nejen o řecké krizi s Janisem Aliapuliosem, editorem rádia ZET, který situaci v Řecku dlouhodobě sleduje

16:17 Zaměstnanci řecké banky National Bank of Greece volají po policejní ochraně na pobočkách. Ty se otevřou na tři dny ve středu pro důchodce bez bankovních karet. Informoval o tom řecký deník Kathimerini.

15:55 Tsipras žádá EU o dva roky navíc

14:36 Německá kancléřka Angela Merkelová podle online verze Kathimerini nedává dohodě s Řeckem žádné naděje. Prohlásila, že o novém návrhu Evropské komise nebyla informována. „Vše o čem vím, je poslední nabídka Evropské komise, která byla učiněna v pátek minulého týdne.“

13:45 Podle Guardianu řecký premiér Tsipras večer odcestuje do Bruselu „jednat o možnostech“

13:35 ECB neoznačí řecké banky za nesolventní hned po nesplacení dluhu

13:20 Pomoc z východu? Turecko by prý mohlo zaplatit řecký dluh​

13:14 Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas prohlásil, že poslední návrh EK byl na stole již od neděle, uvedl The Guardian.

12:39 Řecké banky vydrží (budou schopny dostát svým závazkům) maximálně 5 dní po krachu Řecka, předpovídá bankovní dohled ECB. Cituje The Guardian.

12:28 Řecká vláda dle deníku The Guardian důrazně odmítá spekulace o znovu zavedení drachmy.  

11:56 Tsipras zvažuje poslední nabídku Junckera, píší řecké Kathimerini

Řecký premiér Alexis Tsipras zvažuje návrh na řešení řecké dluhové krize, který na poslední chvíli předložil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Informoval o tom řecký list Kathimerini. Juncker podle informací zdrojů vyžaduje, aby Tsipras zaslal písemný souhlas s podmínkami věřitelů. Pak by se konalo mimořádné zasedání ministrů financí eurozóny, na kterém by se dohodlo uvolnění zbylých peněz ze záchranného programu pro Řecko.

11:50 Pro Řecko je snadnější zavření bank, než jejich budoucí opětovné otevření. Rozhodnutí uzavřít banky a zavést kapitálové kontroly bylo obtížné, nicméně jejich opětovné otevření bude ještě těžší, varují experti pro řecké Kathimerini.

11:45 Euro, referendum, riziko. Jak to vidí Morgan Stanley?

11:43 Řecké referendum pohledem sázek u Fortuny: 1,19 ku 1 na „NE“ věřitelům

Řekové v nedělním referendu jednoznačně odmítnou návrhy věřitelů, věří bookmakeři Fortuny. Na tuto variantu dnes společnost vypsala kurz 1,19:1, informoval mluvčí Fortuny Petr Šrain. Na opačný výsledek referenda, tedy že většina Řeků bude hlasovat pro přijetí podmínek věřitelů, je kurz 3,7:1. Ostatní velké sázkové kanceláře v Česku zatím na řecké referendum sázet neumožňují.

„Syriza (řecká vládní strana – pozn. ČTK) je holt krajně levicová strana a podle toho se chová. Fakt, že se pro ni Řekové při posledních volbách vyslovili, jasně ukazuje, že jejich ochota dál šetřit není úplně valná. A populista Tsipras (řecký premiér Alexis Tsipras – pozn. ČTK) pod tíhou svých volebních slibů platy a důchody škrtat nebude. Dobře si vědom toho, že mu to národ s velkou pravděpodobností orazítkuje,“ tvrdí hlavní bookmaker Fortuny Ondřej Vích.

11:24 Důležité pro ECB: Eurozóna: Index spotřebitelských cen v červnu (první odhad) vzrostl o 0,2 % 

10:07 „Euro je rozmarná měna, která se vysmála do obličeje těm, kdo čekali, že propad k 1,1000 EURUSD je pouze zastávkou na ještě nižší úrovně. Vzestup může odrážet nedostatek nabídky na prudce medvědím trhu a bezpochyby odráží důvěru (nebo sebeuspokojení) v to, že Řekové odpovědí v referendu „ANO“ na úspory a záchrana země se vrátí do hry,“ napsal měnový stratég banky Societe Generale Kit Juckes ve zprávě klientům.

9:58 Předseda EK Juncker podle zdrojů Reuters učinil na poslední chvíli nový návrh, jak odblokovat peníze ze záchranného programu pro Řecko. Juncker navrhl, že pokud premiér Alexis Tsipras zašle písemný souhlas s podmínkami, svolá ještě dnes mimořádné zasedání ministrů financí eurozóny. Podle zdrojů z řecké vlády ale Tsipras podmínky věřitelů dál odmítá.

9:08 Řecko ve středu otevře tisíc poboček bank kvůli penzistům, kteří nepoužívají platební karty. Důchodci si tento týden budou moci vybrat maximálně 120 eur (zhruba 3300 Kč) na osobu. Pro ostatní účely by měly banky zůstat zavřené minimálně do pondělí.

8:25 Promeškání splátky MMF odstartuje sérii opatření. Teprve ale dva roky od prodlení může začít proces vyloučení z MMF – podrobně zde: Řecko nezaplatí MMF… co se bude dít dál?

7:13 V průběhu pondělka prudce posilující euro obchoduje v úvodu dne na úrovni 1,1200 EURUSD. ECB je připravena zasáhnout a nasadit nové nestandardní nástroje, podrobně zde: Euro razantně posiluje. ECB je připravena k zásahu

7:02 Řečtí vládní činitelé v minulosti již několikrát naznačili, že červnovou splátku dluhu MMF nezaplatí a raději vyplatí důchody a platy státním zaměstnancům. Šéfka měnového fondu Christine Lagardeová varovala, že země se tak prakticky ocitne v insolvenci. Zároveň upozornila, že žádný odklad splátky již fond nezajistí. Řecko mělo už 5. června splatit MMF 300 milionů eur, ale aby získalo čas na sjednání dohody s věřiteli, rozhodlo se sloučit všechny červnové splátky vůči fondu do jedné.

7:00 Pondělní vývoj jsme pro vás sledovali v podrobné online reportáži zde: Řecko na cestě k bankrotu – sledujeme ONLINE

7:00 Člen vedení ECB Coueré v rozhovoru oznámil připravenost centrální banky uvést nové nestandardní nástroje, zasáhnout tak, jak bude třeba: Euro razantně posiluje. ECB je připravena k zásahu

Newsletter