Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Řecko míří k předčasným volbám. Dál si bude kupovat čas

Řecký premiér Tsipras rezignoval a země míří k volbám. Ty podle všeho potvrdí jeho stále silnou pozici u veřejnosti a neohrozí právě schválený třetí záchranný program, dojednaný s věřiteli. Navzdory tomu, že ten opět jen zemi kupuje čas. 

Premiér Tsipras rezignuje a Řekové půjdou (nejspíš) volit

Předčasné volby v Řecku budou referendem o Tsiprasovi. Jeho názorové přemety a ne vždy jasná či dobře podaná vyjednávací strategie, která charakterizovala negociace řecké strany s mezinárodními institucemi od lednového nástupu Syrizy k moci až do letošního července, zanechala u podstatné části řecké veřejnosti určitou pachuť a pochyby ohledně premiérova stylu vládnutí.

Ekonomicky se země dále propadla, Řekové jsou konfrontováni s kapitálovými kontrolami a dalšími nepříjemnostmi. Přitom Tsipras čelí kritice z radikálního křídla Syrizy, které považuje výsledek jeho vyjednávání za prohru pro Řecko. Radikální křídlo Syrizy půjde do voleb zřejmě již jako samostatný subjekt. Jeho šance na úspěch však budou v porovnání s těmi Tsiprasovými malé. Tsipras nebude mít ani jiného silného vyzyvatele. Volby tak nejspíše potvrdí, že Řekové přes vzpomínanou pachuť a pochyby stále vidí v pokračování Tsiprasova vládnutí nejlepší z nabízených možností. Zde hraje roli několik faktorů.

Zaprvé, Řekové jsou již rozklíženi nejistotou, co bude dál – zítra, za týden –, která doprovázela letošní táhlé negociace. Tsipras je pro ně alespoň určitou zárukou jistoty. Už ho znají. A navzdory jeho zmíněným přemetům nyní vědí alespoň to, že s ním v eurozóně zůstanou. To si přeje stále jasná většina z nich. Pokud, a to je druhý faktor, by se k moci dostali představitelé nynějšího radikálního křídla Syrizy nebo nějaký jiný mladý politický subjekt (nepočítáme tradiční politické strany, které jsou vysoce zdiskreditované), o tuto jistotu opět přijdou. To, že ani třetí záchranný program ekonomickou situaci Řecka zřejmě nevyřeší a že jde v podstatě jen o kupování si času, nyní voliči většinově považují za druhotné, pokud se tím vůbec nějak významněji zabývají.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Výsledek předčasných voleb tedy podle všeho neohrozí právě schválený třetí záchranný program. Řecký lid chce mít alespoň nějakou jistotu a chce zůstat v eurozóně. Dokonce i za cenu dalšího utahování opasků. To vše jej čeká s Tsiprasem v roli staronového premiéra. Pokud a dokud se řecká veřejnost většinové neztotožní s názorem, který by navíc musela reflektovat nějaká relevantní politická síla, že nejlepším řešením pro Řecko je opuštění eurozóny, alespoň dočasné, budou za delší konec do budoucna nadále tahat mezinárodní věřitelé. Prostě nelze mít euro a zároveň nehrát podle věřitelských not. Politici, kteří toto nepřijmou, skončí. Proto skončil ministr financí Varufakis, proto pokračuje Tsipras.

Newsletter