Řecko. Nohy na ramena bere kapitál i mozky

Řecko se dlouhodobě potýká s odlivem kapitálu. Zachraňovat ho v tomto případě musí Evropská centrální banka prostřednictvím programu nouzového financování ELA. Kdo ale Helénskou republiku zachrání před odlivem geniálních mozků? Pravděpodobně nikdo.

Přímořský stát čelí poměrně vážnému problému. Vzdělaní odborníci jsou totiž to nejvzácnější, co každá ekonomika má. Řeckým expertům však došla trpělivost a rozhodli se se přesunout za lepším do zahraničí. Trpí tím celá ekonomika, píše agentura Bloomberg. Nejen že přichází o skupinu obyvatel, jež zpravidla bývá zdrojem inovací, ale zároveň přichází o to momentálně nejcennější, a to jsou příjmy do státní pokladny. Experti jsou totiž ti, jejichž mzdy jsou obvykle vyšší a tudíž i odvádějí více na daních.

Pokud srovnáme rozsah lidí, kteří přímořskou zemi opustili v době před a po krizi (viz graf č.1), je současná situace výrazně horší. V rozmezí let 2009 až 2014 už Řecko opustilo více jak 20 tisíc expertů, zatímco v rozmezí let 1999 až 2006 to bylo něco málo přes dva tisíce, upozorňuje Bloomberg.

V rámci mezinárodního porovnání během krizového období 2009 až 2014 je na tom Helénská republika nejhůře. Hned po ní je Španělsko s druhým největším čistým odlivem mozků do zahraničí. Naopak nejlépe si vedlo Spojené království, které během vybraného období přilákalo nejvíce vzdělanců ze všech (viz graf č.2).

Člověk, který řeckou situaci dlouhodobě sleduje, se nemůže ani divit. Proč by měli talentovaní lidé zůstávat v zemi, kde je více jak 55% nezaměstnanost mladých lidí a kde hrozí státní bankrot společně s odchodem země z eurozóny. Dnes měla řecká vláda splatit více jak 300 milionů Mezinárodnímu měnovému fondu. Nestalo se tak. Země se tak opravdu dostává mílovými kroky na hranici bankrotu, který by ve výsledku mohl vyústit v opuštění evropské měnové unie, uzavírá Bloomberg.

Řecko dnes nezaplatí, sloučí červnové splátky MMF do jedné

Zachrání Řecko bitcoin? Nebo digitální drachma?

Newsletter