Řecko (opět) zachráněno. Do čeho investovat po dohodě s věřiteli?

I přes všechny předchozí rozepře se Řecko dohodlo se zahraničními věřiteli na reformách potřebných k dalšímu čerpání peněz ze záchranného programu. Dohoda navíc umožní i začátek jednání o možných úlevách splácení dluhu. Do kterých řeckých aktiv po tomto oddychu investovat?

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos pro agenturu Reuters včera řekl, že dohoda, která poslouží jako základ pro ukončení druhé prověrky záchranného programu, zahrnuje jednak reformy z oblasti energetiky a trhu práce, především se ale týká snížení penzí a zvýšení daní. Jakmile budou tato opatření schválena legislativně, ministři financí eurozóny budou moci uvolnit další finanční zdroje.

Právě prověrka záchranného programu je nutná nejen k vyplacení samotné pomoci, zároveň je předpokladem pro možnou diskuzi o odpuštění části dluhu, stejně tak i k zapojení řeckých dluhopisů do programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky.

V návaznosti na to začínají někteří investoři upravovat svou řeckou expozici. Společnost Greylock Capital Management například uvedla, že v rámci držení řeckých státních dluhopisů se po včerejší zprávě posune po výnosové křivce směrem od krátkodobých aktiv k těm dlouhodobým.

Je čas se přesunout z krátkého konce výnosové křivky k tomu dlouhému, tedy k dluhopisům s delší dobou splatnosti,“ řekl pro agenturu Bloomberg Diego Ferro, CIO Greylock Capital Management. „Stejně tak je ve hře i mírný posun od dluhopisů k akciím, především k řeckým bankovním titulům,“ dodal.

Dohoda Řecka s věřiteli tak přinesla poměrně značnou úlevu. Potvrzuje to například včerejší pokles výnosu dvouletého řeckého státního dluhopisu pod ten desetiletý, což se stalo poprvé od letošního ledna.

Podle Davida Schnautze, úrokového stratéga z Commerzbank, by výnosy mohly i nadále klesat. „To by mohlo pro řeckou vládu vytvořit dobrou příležitost k emisi nových bondů,“ míní navíc expert.

Pozitivní sentiment se udržel i na akciích. Hlavní index ASE zaznamenal v úterý nárůst, který pokračuje i dnes. Díky dohodě si sledovaný benchmark dokonce sáhl na maximum letošního roku nad 739 body. Jen za letošek si zmiňovaný benchmark připsal zisk o velikosti více jak 20 %.

Jak odstranit řecký dluhový zátaras? Chce to spolupráci!

V rámci reforem se jihoevropský stát zavázal k tomu, že v roce 2019 sníží důchody a v roce následujícím pak hranici pro nezdaněnou mzdu. Cílem je dosažení úspor činících 2 % řeckého HDP.

Podle Mezinárodního měnového fondu nebude Řecko schopno udržet vysoký přebytek primárního rozpočtu (nezahrnuje náklady na obsluhu dluhu), který je klíčový pro jednání o dalším oddlužení, pokud jednak nepřijme další úsporná opatření a pokud mu Evropská unie neumožní úlevu od dluhů.

Odhady MMF pracují s tím, že by Řecko po přijetí všech opatření z úterní dohody mohlo v příštím roce dosáhnout přebytku primárního rozpočtu o velikosti 2,2 % HDP, v letech 2019 až 2021 pak až 3,5 % ročně. Jakmile by se tak stalo, řecká vláda by mohla přebytek postupně snížit na 1,5 %.

Stále stejný scénář: Řecko (opět) na hraně dluhové krize

Newsletter