Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Řecko povede Syriza a Nezávislí Řekové, euro po pádu zpevňuje. ONLINE

(Aktualizováno 14:49) Společná evropská měna reagovala pádem pod úroveň 1,11 k americkému dolaru na přesvědčivé vítězství radikální levice Syriza v řeckých předčasných volbách. Euro Je nejslabší od září roku 2003 a prohloubilo tak 11leté minimum. Podle lídra strany Alexise Tsiprase volby ukončily „pět let ponížení a bolesti“. Do léta chce nové dohody se zahraničními věřiteli, smlouvy s Trojkou věřitelů ve stávající podobě jsou dle něj minulostí.

Euro oslabilo během noci v reakci na výsledek nedělních voleb v Řecku až na hladinu 1,1098 eura k americkému dolaru. Následná korekce ale vynesla euro až nad hladinu 1,1250 a své zisky vůči americkému dolaru dále rozšiřuje.

Včerejší vývoj: Řecké volby ONLINE: Syriza sahá po většině, začínají námluvy

Syriza a Nezávislí Řekové

Propad eura zmírnil fakt, že se Syrize nepodařilo dosáhnout nadpoloviční většinu 151 křesel v 300členném parlamentu a musí se spojit s koaličním partnerem. Jako ten se rýsovala nejprve středová a proevropsky laděná strana To Potami, což také vedlo k částečnému zklidnění eura, nakonec ale Alexis Tsipras zvolil koalici s Nezávislými řeky. Už v noci na pondělí lídři stran Alexis Tsipras a Panos Kammenos hovořili o utvoření koalice. Takováto vládní koalice bude mít 162 křesel v 300členném parlamentu.

„Chci oznámit, že od této chvíle má země vládu. Nezávislí Řekové vložili svou důvěru do premiéra Alexise Tsiprase. Máme tu rámcovou dohodu,“ řekl Kammenos po setkání s vedením SYRIZY v Aténách. „Premiér se dnes setká s prezidentem kvůli uvedení do úřadu a oznámí složení kabinetu, na němž se budou Nezávislí Řekové podílet,“ dodal.

O potenciálním spojení levicové SYRIZY a pravicových Nezávislých Řeků se spekulovalo už před volbami, ačkoli jde o poměrně nesourodé formace z opačných stran politického spektra. Obě strany ale mají stejný názor na nejdůležitější téma: odmítají přísná úsporná opatření, která Aténám nařídili mezinárodní věřitelé výměnou za rozsáhlé půjčky, a hodlají vyjednávat o zmírnění podmínek zahraniční finanční pomoci.  

Žádné zvláštní zacházení…

„Členství v eurozóně znamená, že země dodržují dohodnuté závazky,“ prohlásil s odkazem na vývoj v Řecku při příchodu na dnešní jednání ministrů financí euroskupiny její šéf, dánský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. S novou řeckou vládou, kterou zformuje levicová SYRIZA a pravicoví Nezávislí Řekové, chtějí podle něj země euroskupiny začít co nejdříve jednat o tom, jak pomoci postavit řecké hospodářství na nohy.

Tsipras volby vyhrál s příslibem ukončení úsporných opatření a vyjednání řady úlev z podmínek, které před pěti lety dali mezinárodní věřitelé z EU, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky proti finanční pomoci v celkovém rozsahu 240 miliard eur. Případná diskuse o otázkách udržitelnosti řeckého dluhu bude podle Dijsselbloema možná až poté, co skončí zatím stále nehotová poslední, v pořadí už pátá, prověrka stavu řeckého hospodářství. Šéfka MMF, Christina Lagardeová, se dnes nechala slyšet, že pravidla eurozóny je třeba dodržovat a „nelze dělat zvláštní kategorii pro tu nebo jinou zemi.“

Zeman: Dluhy se mají plnit

Prezident Miloš Zeman v souvislosti s výsledkem voleb v Řecku zastává obecný názor, že dluhy se mají plnit, ale nebude se vměšovat do vnitřních  řeckých záležitostí. Podle TOP 09 jsou sliby Syrizy nereálné, podle ODS je chyba, že v eurozóně zůstávají země, které nejsou schopny plnit ekonomické parametry společné měny.

Sledujte nezpožděná data z měnových trhů na Roklen24 

Euro dopoledne podpořila dobrá data z německé ekonomiky v podobě lednového průzkumu podnikatelské nálady dle institutu Ifo, která jej posunula nad 1,1250 eura k americkému dolaru. Sledovaný údaj se zlepšil výrazněji proti očekáváním a nálada v německé ekonomice roste třetím měsícem v řadě.

K japonskému jenu reagovalo euro na řecké volby propadem až na hladinu 130,16 jenů za euro, což je jeho nejslabší úroveň za rok a půl. Vůči britské libře euro vymezilo sedmileté minimum na hladině 0,7406 libry za euro.

Euro za poslední čtyři týdny oslabilo k americkému dolaru o 8,3 procenta, od počátku roku o 7 procent. Z 10 hlavních obchodovaných měn světa euro ztratilo za poslední měsíc nejvýrazněji.

Vedle amerického dolaru a japonského jenu by měl na přesunu investorů do bezpečných aktiv vydělávat například švýcarských frank. Ten se vůči euru pohybuje blízko parity, tedy kurzu 1,00.

Česká koruna během pátku oslabila přes hranici 25 koruny za americký dolar a dnes toto oslabení mírně koriguje k 24,70 koruny za americký dolar. K euru česká koruna po prudkém oslabení eura, ale jeho následné korekci, mírně ztrácí a obchoduje u 27,80 koruny za euro.

ŘECKÁ KRIZE – sledujeme

Newsletter