Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Řecko splatí miliardu eur. Reformy trhu práce dál odmítá

Jednání mezi Řeckem a jeho zahraničními věřiteli o víkendu pokročila, do konečné dohody je ale ještě daleko, informují zdroje agentur AP i Bloomberg, a shodují se na tom údajně zástupci obou stran. Konfliktními tématy zůstávají škrty ovlivňující trh práce i reforma penzijního systému. Atmosféra se prý nicméně lepší a Atény by měly mít dostatek hotovosti na splátku MMF ve výši 200 mil. eur, splatnou v tomto týdnu.

Zástupci obou stran doufají, že se podaří dosáhnout potřebné dohody o uvolnění dalších peněz pro Řecko do konce května. Mezinárodní měnový fond jako klíčový věřitel ale trvá na dohodnutých reformách, hlavně pak v oblasti pracovního trhu.

Průzkum: Tři čtvrtiny Řeků chtějí zůstat v eurozóně

Jednání mezi zástupci Řecka, Evropské unie a MMF o odvrácení státního bankrotu této zadlužené jihoevropské země mají pokračovat dnes. Jeden z řeckých činitelů prohlásil, že o víkendu se strany dohodly na mnoha důležitých krocích, které posunuly dohodu blíže k jejímu dokončení. Některé sporné body však přetrvávají, řekl činitel, který si nepřál být jmenován.

Sporný trh práce

Řecký ministr práce Panos Skurletis uvedl, že MMF je neústupný ve svém požadavku na reformy pracovního trhu, včetně snížení důchodů, dalšího propouštění a zrušení plánovaného zvýšení minimální mzdy. „Oni (MMF) po nás požadují, abychom nesahali na nic (z těch úsporných opatření), co v posledních pěti letech Řekům ničilo život,“ řekl Skurletis v rozhovoru s televizní stanicí Mega TV.

Současná řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase vyhrála volby převážně díky slibům, že zvrátí úsporná opatření dohodnutá za minulých vlád. Snaží se zabránit dalšímu snižování penzí a schválení zákonů, které by umožnily masové propouštění. Nezaměstnanost v zemi zůstává na rekordu.

Řecký bankrot = Grexit? Ne nezbytně

Skurletis také potvrdil, že Řecko hodlá tento měsíc dodržet závazky vůči MMF, jemuž má v květnu splatit téměř jednu miliardu eur. Peníze na splacení si země už půjčila od tamních státních podniků a dalších státních subjektů. Kromě zmíněných 200 mil. eur čeká Řecko další splátka 12. května ve výši 770 mil. eur. „Peníze mít budeme,“ slíbil Skurletis.

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Pokud se dohodu o reformách nepodaří dokončit tento měsíc, hrozí Řecku už v červnu platební neschopnost.

Řecký parlament schválil zábor peněz státní správy a organizací

WSJ: Oficiální úvahy o plánu B pro Řecko

Newsletter