Řecko vs. Čína aneb paralela roku 1929

Zatímco se většina investičního světa zaměřuje na dění kolem Řecka, pozornosti uniká mnohonásobně větší problém, který může stejně tak ovlivnit ostatní země světa. Na světlo světa vychází postupně, hlasitě se do pozornosti posunul dnes, nejprudším pádem asijských akciových trhů od finanční krize v roce 2008.

„Strach a panika“: Nejprudší pád trhů v Asii od finanční krize 2008

Začněme lehkých kvízem. 350 miliard dolarů a 3 biliony dolarů. Které z těchto dvou čísel je větší? To první je celkový dluh Helénské republiky, to druhé pak objem finančních zdrojů, které se během posledního měsíce doslova vypařily z čínského akciového trhu. Tento rozdíl tak jasně ukazuje, že až příliš mnoho pozornosti je soustředěno na špatnou věc.

Šanghajská, šenčenská, ale i hongkongská burza pokračují v silných výprodejích. Index Hang Seng odepsal 9 % a Shanghai Composite 6 %. Čínské akcie se tak propadají nejvíce od krizového roku 2008. Nepomohla ani heroická snaha čínské vlády. Zastavení nových primárních emisí akcií, zákaz shortování, uvolnění podmínek maržového obchodování, několikáté snížení úrokových sazeb a povinných minimálních rezerv a povolení hlavnímu penzijnímu fondu a vládní investiční společnosti hromadně skupovat čínské akcie. Tím vším se čínská garnitura snažila zvrátit bolestný propad. Marně. Ve výsledku nepomohlo ani zastavení obchodování s akciemi 700 společností o hodnotě zhruba 1,4 bilionů dolarů.

Čínské akcie ovládl medvěd. Co bude dál?

Hlavní čínské indexy si sáhly na svá maxima v květnu a červnu. Na vrchol se dostaly díky téměř 150% růstu, jenž byl podpořen hromadnou expanzí retailových investorů, kteří si dle agentury Bloomberg během jednoho roku otevřeli více jak 18 milionů nových brokerských účtů, což je více jak za poslední čtyři roky dohromady. Zalíbení v obchodování na marži pak způsobilo, že se akciová bublina čínského draka postupně nafukovala až do extrémní velikosti.

Historická paralela

Paralelu s tímto vývojem bychom mohli nalézt ve Spojených státech, konkrétně v roce 1929. Tehdy to byly americké banky jako JP Morgan či Guaranty Trust Company, které si sáhly až na dno. Dnes je na jejich místě například čínská Citic Securitites či Guotai Junan. Události dělí 86 let a země jako takové více jak 11 tisíc kilometrů, i přesto je vývoj jako přes kopírák.

Psal se 24. říjen 1929, když se pět největších amerických finančních domů sešlo v House of Morgan, aby se dohodly na společném nashromáždění zdrojů, kterými by podpořily padající trhy. Nepovedlo se. V Číně pozorujeme to samé, vyjma penzijního fondu a státní investiční společnosti se dohodlo 21 brokerských společností a 25 podílových fondů na tom, aby na trh nalily 19,3 miliardy dolarů (120 miliard juanů) a zachránily ho tak před volným pádem. Výsledek? Nepovedlo se. Opět.

Stratégové k propadu trhů v Asii: Dům z karet se bortí

„Většina podpůrných opatření měla velice letmý dopad,“ řekl pro server Financial Post Hao Hong, stratég společnosti Bocom International. „Oněch 120 miliard juanů na čínském trhu nevydrželo ani hodinu,“ dodal. To potvrdil i Jimmy Zuo, obchodník společnosti Guosen Securities, který řekl, že „si trh podpůrných opatření v podstatě ani nevšiml, a proto bolestný propad pravděpodobně jen tak nezmizí.“

Je čas se začít obávat?

Je načase se začít obávat? Možná ne. Čínský trh je totiž vesměs stále nezávislým místem na zbytku světa. Avšak zkušenost z roku 1929 nás učí, že silné výkyvy mohou mít ekonomické i politické následky.

„Ve Spojených státech jsme čínskou situací silně znepokojeni. Nejsme zrovna fanoušci přehnaně excesivní vlády a jejích intervencí. Nerozumíme tomu, proč se čínská garnitura i nadále snaží všemi svými prostředky ještě zhoršit již evidentně splaskávající bublinu,“ řekl David Dietze, prezident a hlavní stratég společnosti Point View Wealth Management.

Řítící se akcie tak mohou poměrně snadno vyvolat nákazu, která by se rozšířila do dalších zemí světa. Vyjma evidentního znepokojení ve Spojených státech se pád postupně přelil i do Japonska. Tamní index Nikkei se během dneška propadl o 3 % a další ztráty budou pravděpodobné, pokud bude čínská situace i nadále eskalovat. Nemluvě o možném dopad na reálnou ekonomiku.

Čínské akcie mohou za rok zpevnit o 30 %, tvrdí analýza KB

Rozmach trhů v Číně: Investorů je poprvé víc než komunistů

 

Newsletter