Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Řecko znovu zdrojem nervozity – co je důvodem?

Mnoho investorů nervózně sledovalo vývoj obchodování v Řecku během včerejšího dne – a to jak na akciovém, tak dluhopisovém trhu. Výnos desetiletých státních dluhopisů včera vystřelil o více jak 80 bazických bodů na 7,85 procenta, dnes již sahá pomalu po 9% úrovni.

Poslední zprávy z Řecka roznesly negativní sentiment i do zbytku evropského regionu, kde akciové indexy utržily výrazné ztráty. I dluhopisy okolních zemí pocítily úprk z řeckého trhu dalším růstem cen, resp. poklesem svých výnosů. Například výnos 10letých německých dluhopisů se během včerejšího dne dostal na nové historické minimum 0,719 procenta.

Proč vlastně řecký trh tak padá? Podle serveru CNBC zde máme minimálně 3 důvody: banky, levicové směřování Řecka a plánované ukončení záchranného programu.

Řecké banky pravděpodobně budou nuceny navyšovat kapitál a to ve světle programu AQR – Asset Quality Review (revize kvality aktiv), který aktuálně v Evropě probíhá. Výsledky by měly být známé 26. října. Zastoupení bankovních titulů v řeckém indexu Athex činí asi 50 procent, což je jednoznačně mnohem vyšší poměr v porovnání se zbytkem Evropy – a aktuální pokles bankovních zástupců se tak markantně podepisuje na vývoji Athexu.

V případě řeckých socialistů přinesly nové volby jejich jasné vítězství a to s nově zvoleným premiérem Alexisem Tsiprasem. Ten plánuje vypovědět dohodu s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem ohledně úsporných opatření, která má Řecko za úkol plnit výměnou za štědrou finanční pomoc. 

To nás přesouvá k třetímu důvodu – k chystanému ukončení záchranného programu. Část financovaná Evropskou komisí by měla být ukončena ještě do konce tohoto roku, další část v režii MMF by měla skončit během roku následujícího. Řecký premiér Antonis Samaras chce ukončit program dříve, ještě před klíčovými volbami konanými v únoru příštího roku. Jeho argumentem je, že si Řecko může půjčit přímo na trhu, Řeky „nenáviděnou trojku“ v podobě Evropské Komise, MMF a Evropské centrální banky prý nepotřebuje. Samaras ale trochu přechází fakt, že půjčky přímo na trhu za aktuálních téměř 9 procent jsou v porovnání s 1procentním úrokem od „trojky“ mnohonásobně výše. Výnos 10letých řeckých dluhopisů se během dnešního dne dostal až k 8,86 %. Investoři tak Samarasův názor na opuštění záchranné pomoci zřejmě nesdílí. 

Pravděpodobnost, že by se Řecko mohlo opět ocitnout na pokraji bankrotu, zůstává stále relativně nízká, dluhopisový trh tak spíše může zahrnovat i strach z případného odchodu Řecka z eurozóny. I tento scénář je však z dnešního pohledu spíše nepravděpodobný.

Newsletter