Řecku dle ministra hospodářství teď nehrozí nedostatek peněz

Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis dnes prohlásil, že jeho země do léta nebude trpět nedostatkem peněz, a to díky vládnímu plánu posílení systému výběru daní. Na Twitteru tak reagoval na podle něj nesprávnou citaci jeho rozhovoru s listem The Wall Street Journal. 

Statchakis podle deníku řekl, že země bude mít v březnu problémy s penězi, jestliže se nezlepší výběr daní. „A pak uvidíme, jak bude Evropa tvrdá,“ dodal prý. „Neřekl jsem, že v březnu budeme mít problém s likviditou,“ dušoval se dnes na Twitteru ministr. Dodal, že očekávaný nedělní projev premiéra Alexise Tsiprase v parlamentu bude obsahovat i plán zvýšení příjmů z daní a zajištění nezbytných financí pro státní pokladnu. „Do léta nebude žádný problém ani s uzavřením dohody s evropskými partnery,“ tvrdil Statchakis. 

Lednové volby vyhrála Tsiprasova levicová opoziční strana SYRIZA díky slibům, že zmírní úsporná opatření, jež citelně dopadají na ekonomiku a na obyvatelstvo. Přísné škrty s úspornou hospodářskou politikou jsou ale podmínkou mezinárodního záchranného programu, na jehož základě země tvrdě splácí obří dluhy.

 Ministr financí Janis Varufakis nebude podle zdrojů agentury Reuters na setkání s partnery z eurozóny nadcházející středu souhlasit s ničím, co by zemi udrželo v dosavadním záchranném programu. Místo toho bude Řecko dál požadovat nějakou překlenovací půjčku umožňující udržení řeckých financí v chodu, dokud Atény nepředstaví nový plán reforem a splácení dluhů. Ministři financí eurozóny na druhé straně čekají, že jim Řecko ve středu představí plán, jak se země chce stát finančně nezávislou. 

S&P srazila Řecku rating. Nevěří státu ani bankám

Newsletter