Řecký bankrot = Grexit? Ne nezbytně

Jen pár dnů zbývá do konce měsíce dubna, tedy do doby, kdy měl být vytvořen komplexní seznam reforem řeckého hospodářství, který byl nastaven jako podmínka prodloužení záchranného programu. Čas neúprosně běží, reformy jsou však v nedohlednu. S každým dalším dnem se tak Helénská republika přibližuje vlastnímu bankrotu.

V tomto směru však vyvstává otázka, zda by státní krach automaticky znamenal odchod Řecka z eurozóny, neboli tzv. Grexit. Podle analytiků z investiční banky Goldman Sachs, švýcarské UBS nebo JP Morgan existují i alternativní možnosti.

Rychlý odchod z eurozóny

Pokud by Eurosystém, složený z Evropské centrální banky a centrálních bank měnové unie, odmítl Řecko nadále refinancovat prostřednictvím nouzového programu poskytování likvidity (tzv. ELA), předvídají analytici z UBS mohutný run na řecký bankovní sektor.

Athény by pak ve snaze co nejrychleji dodat „vyschlým“ bankám potřebnou likviditu byly nuceny použít k tomu vlastní novou měnu. „Nicméně, prvotní odliv kapitálu by mohl být zpomalen zavedení patřičných kapitálových kontrol,“ míní analytici z UBS.

Pomalý odchod u eurozóny

Finanční problémy by řecké vláda mohla taktéž řešit pomocí zavedení vlastní virtuální měny v rámci eurobloku. Ta by poté mohla být použita jak na vyplácení důchodů, platů státních zaměstnanců, tak i některým dodavatelům.

„Aktuální hodnocení řeckých dluhopisů se nenachází na jejich nominální hodnotě, což by pravděpodobně nastalo i u nově zavedené virtuální měně. Její hodnota by zřejmě byla menší než v případě eura, čímž by v podstatě došlo na její automatickou devalvaci,“ připisuje slova analytiků UBS server CNBC.

Čím více by bylo těchto pomyslných bankovek emitováno, tím více by rostla ochota bank vyrovnávat prostřednictvím nich příslušné platby, což by ve výsledku vedlo k intenzivnějšímu odlivu eur ze země a tedy i rychlejšímu přechodu na novou měnu.

Bankrot bez Grexitu

Podle banky JP Morgan je pravděpodobnost Grexitu na úrovni 50 %. V podstatě se už neřeší přímo „jestli“ ale spíš „kdy“ k této události dojde. „Opatrně řečeno, částečný bankrot by ve výsledku nemusel evropské trhy natolik poškodit. Stejně tak ani bankrot bez odchodu z eurozóny,“ řekla pro server CNBC Stephanie Fandersová z JP Morgan.

Goldman Sachs v tomto směru pak dodávají, že pokud by nakonec došlo na bankrot, zatímco by veškerá jednání probíhala dál, dohody by mohlo být dosaženo, aniž by byla jakkoliv vážně narušena integrita celé unie.

První oběť řecké krize? Tisk větří odvolání Varufakise

WSJ: Oficiální úvahy o plánu B pro Řecko

Newsletter