Řecký vítr svěží pro euro, koruna na 24,25 k dolaru

Euro po návrhu řecké vlády roste proti dolaru o více jak jedno procento nad hladinu 1,1170 EURUSD. „Důvodem je uklidnění zmírnění nejistoty ohledně Grexitu, nicméně investoři by stále měli být na pozoru, protože problém eurozóny stále vyřešen ani zdaleka není. Úrokové sazby zůstanou dlouhodobě na nule a ECB bude i nadále tisknout peníze aby „zalepila“ potřeby Řecka a aby tlačila výnosy na dluhopisech v eurozóně také blízko nule,“ uvedl Ronald Schubert, Head o Sales&Trading obchodníka s cennými papíry Roklen360.

Řekové včera v noci poslali věřitelům návrh tvrdých hospodářských reforem, které zasahují daně, penze či privatizaci. Šéfové Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu se po dnešním poledni setkají v rámci telekonference a tyto návrhy reforem prodiskutují. Pokud je vyhodnotí jako přijatelné, je pravděpodobně jejich přijetí na sobotní schůzce euroskupiny. Vyjádřil se tak i lídr ministrů financí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem s tím, že „v sobotu může padnout „zásadní rozhodnutí“.

Řecký návrh: Tsipras volí tvrdá opatření a euro. Rozpad SYRIZY?

Koruna proti euru zůstává stabilní a těsně pod hladinou 27,10 EURCZK, k americkému dolaru ale koruna posiluje analogicky vývoji na hlavním měnovém páru eurodolar o více jak procento na aktuálních 24,25 USDCZK.

Po druhé hodině odpolední začne o řeckém návrhu reforem, proti kterému chtějí Řekové získat novou finanční pomoc v objemu 53,5 miliardy eur, vyjednávat řecký parlament. V něm se čeká střet mezi křídly vládnoucí strany SYRIZA, pomoci přijetí návrhu může proevropská opozice. Premiér Alexis Tsipras přesvědčoval poslance strany SYRIZA o podpoře dohody krom jiného slovy, že vláda „nemá mandát ke Grexitu“.

ONLINE: Věřitelé rozhodují o řeckém návrh reforem

Newsletter