Reformy v Řecku prošly. Tsiprase zradila SYRIZA

(AKTUALIZOVÁNO 2:58) I přes poměrně výrazné zdržení nakonec řecký parlament přistoupil ke hlasování o strukturálních reformách. Zavedení změn, které jsou podmínkou poskytnutí třetího záchranného balíčku od mezinárodních věřitelů, nakonec skončilo jejich přijetím nadpoloviční většinou. Řecko si tak otevřelo vrátka k získání další půjčky 86 miliard eur. Euro obchoduje na úrovni 1,0935 EURUSD, mírně slabší k americkému dolaru.  

Pro přijetí reforem hlasovalo 229 poslanců ve 300členném parlamentu, 64 jich bylo proti a šest se zdrželo hlasování. Z vládního tábora čítajícího 162 zákonodárců jich podpořilo změny jen 124. Souhlas vyjádřilo všech 13 poslanců, kteří náleží k menší koaliční formaci Nezávislí Řekové. Vládě přišla na pomoc také více než stovka poslanců tří proevropských opozičních stran. Tradičně proti byli komunisté a neonacisté ze strany Zlatý úsvit.

Zajímavostí je, že i přes apel premiéra Tsiprase ohledně hlasování pro zavedení reforem se ve vládní straně Syriza našlo 38 „dezertérů“, kteří nakonec hlasovali proti. Mezi nimi byl i bývalý ministr financí Janis Varufakis nebo předsedkyně parlamentu Zoi Konstantopuluová. Tsipras nejprve pohrozil, že v případě neuposlechnutí podá demisi. Pak ale svůj výrok krátce před hlasováním zmírnil vyjádřením, že nebude utíkat před zodpovědností.

Smlouva s Ďáblem a první padlé hlavy

Nový ministr financí a dosavadní hlavní vyjednavač řecké strany s věřiteli Euclid Tsakalotos hájil dohodu s věřiteli jako nezbytnou smlouvu s Ďáblem. „Je to složitá dohoda, u které teprve čas ukáže, zda je ekonomicky naplnitelná. Nevím, zda jsme udělali správnou věc, ale cítili jsme, že nemáme jinou volbu. Nikdy jsme neřekli, že toto považujeme za dobrou dohodu. Bude mnoho záležet na politicích, jak úspějí s řadou změn, včetně těch ve vládě,“ prohlásil řecký ministr financí v parlamentu.

Řecký ministr životního prostředí a energetiky a vůdce levého křídla strany SYRIZA Panajotis Lafazanis po hlasování oznámil, že dá svou funkci k dispozici, bude-li premiérem vyzván. Lafazanis byl jedním z rebelů, kteří se postavili proti dohodě nebo se zdrželi hlasování. „Pokud v kterémkoli okamžiku budu vyzván, dám svou funkci premiérovi k dispozici,“ konstatoval. Ministr nevěří, že Řecko čekají předčasné parlamentní volby. „Jsme zákonodárci této vlády, celým srdcem ji podporujeme. Podporujeme účast hnutí SYRIZA ve vládě a podporujeme premiéra. Nepodporujeme záchranný balík,“ shrnul Lafazanis stanovisko vnitrostranické opozice.

Podle řeckého ministra hospodářství Giorgose Stathakise je dnešek „momentem zodpovědnosti“ kde „každý musí jasně říci, na jaké straně v řeckém dilematu stojí“. Dodal, že vláda byla nucena řešit situaci kolem druhého záchranného balíku pro Řecko, který „konfrontací se systémem“ skončil u ledu. 

Lídr centristické strany Potami, Stavros Theodorakis, se ostře opřel do premiéra Tsiprase za vystupování vůči zahraničním věřitelům, zdržování a zhoršení dohody. Apeloval, aby vyčistil zastoupení své strany v parlamentu od zrádců. Podpořil ale se svou stranou dohodu „dokonce v situaci, kdy mohla být dosažena mnohem lepší“. Kyriakos Mitsotakis za opoziční a dříve vládní Novou demokracii poznamenal, že Řecko platí příliš tvrdou cenu za politický nástup SYRIZY do vedení země. 

Mohutné protesty v Aténách

Samotný návrh reforem obsahuje například požadavek přebytkového rozpočtu, zrušení sníženého DPH pro řecké ostrovy, zvýšení daně z příjmů z 26 % na 28 %, vyšší daň z luxusu, omezení předčasného odchodu do důchodu, snížení platů státních úředníků a zrušení daňových výhod pro zemědělce.​

Po dobu celého jednání i hlasování parlamentu probíhaly v ulicích Atén mohutné protesty. Radikálové odmítající navrhované reformy se dokonce střetli s policií. Záznam je možné shlédnout zde.

Banky v zemi zůstanou zavřeny i ve čtvrtek. Pobočky, které zůstávají přístupné důchodcům, mají nově poskytovat služby u kreditních karet a některé další transakce. 

U schvalování řecké pomoci výměnou za reformy se nyní oči budou upírat zejména k pátku, kdy třetí balík pomoci Řecku bude projednávat německý parlament.

Začne Řecko splácet, až bude Justin Bieber v penzi?

Tajná zpráva MMF: Řecko potřebuje zásadně víc, než slíbené

Newsletter