Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Rekord Nike a propad Micron. Týden Wall Street přinesl ztráty

Rozpolceny zůstaly hlavní americké akciové indexy na sklonku týdne, který pro ně v celkové bilanci byl ztrátový. Technologické tituly stáhly Nasdaq do 0,6% ztráty, širší index S&P 500 končí bez výrazné změny. Úzký index amerických bluechips v 0,3% zisku krom jiného podržely o solidní 4 % rostoucí akcie Nike v reakci na hospodářské výsledky.

Pod tlakem zaostání kvartálních výsledků hospodaření u zisku na akcii i tržeb, ale zejména zhoršení výhledu kvůli nízkým cenám čipů, propadly o prudkých 18 procent akcie producenta čipů pro počítače Micron Technology. Přesně opačné – nad odhady u zisku i tržeb – byly výsledky Nike, podpořeny růstem prodejních cen a tím i marží.

Nad úrovní pohledu na jednotlivé firmy ale zůstává alfou a omegou obchodování Řecko. Ministr financí Yanis Varoufakis uvedl, že se Řecko a věřitelé v sobotu pokusí o sblížení názorů, ale zároveň, že Řecko „bylo nuceno“ odmítnout návrh věřitelů na poskytnutí peněz na 5 měsíců nejnutnějšího fungování země, v podstatě pouze splátky dluhů.

Euro propadá. Tsipras s Merkelovou nenašli společnou řeč

Euro k americkému dolaru po podvečerních komentářích řecké strany, které odsuzovaly stupňování požadavků ze strany věřitelů „vždy, když se jednání blížila shodě“, obchoduje dále od hranice 1,1200 EURUSD u 1,1160 dolaru za euro.

Newsletter