Řekové a Trojka bez dohody. Prý to neznamená krach

(Aktualizováno 13:59) Kolo technických rozhovorů mezi zástupci Řecka a jeho věřitelů, tedy Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, o reformních plánech země skončilo bez dohody. Jednání budou pokračovat zřejmě příští týden. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje z řecké vlády. Evropská komise pouze potvrdila, že se zatím nepodařilo dosáhnout dohody a jednání mají dále pokračovat. 

Čtvrtý zdroj dodal, že zastavení jednání není signálem roztržky, ale ukazuje pomalý pokrok. Podle něj je možné, že jednání budou pokračovat ve středu v Aténách. 

Mluvčí komise Mina Andrejevová upozornila, že konstruktivní jednání začala v pátek. Zatím se však nepodařilo dosáhnout dohody, takže by měla pokračovat. „Pracovní skupina bude o záležitosti jednat na svém příštím zasedání,“ dodala. Pracovní skupina má ve středu uskutečnit konferenční hovor a při této příležitosti by podle ní mohla dosavadní jednání zhodnotit. „Jednání jsou konstruktivní a pokračují,“ uvedla. 

Prezident Evropské rady Donald Tusk dnes ve španělské televizi řekl, že je přesvědčen, že se dohodu Řecka s věřiteli podaří dojednat do konce dubna. 

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. 

Eurozóna koncem března souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Informovaný zdroj minulý týden agentuře Reuters řekl, že pokud Řecko nezíská další pomoc, dojdou mu peníze 20. dubna. Země totiž musí splácet část svých stávajících dluhů. 

Newsletter