Řekové bez nové pomoci nezaplatí MMF a vymýšlejí zdanění bank

(Aktualizováno 14:40) Řecko bez dosažení dohody s mezinárodními věřiteli nedokáže uhradit splátku půjčky od Mezinárodního měnového fondu, která připadá na 5. června. Potvrdil to dnes parlamentní mluvčí vládní strany SYRIZA Nikos Filis. Řecko musí fondu během června v několika splátkách uhradit celkem 1,5 miliardy eur (41 miliard Kč). Na 5. června připadá splátka 305 milionů eur (přes osm miliard Kč).

„Okamžik pravdy nastává 5. června,“ řekl Filis řecké televizi Ant1. „Pokud do té doby nebude dohoda řešící naše současné finanční problémy, nedostanou žádné peníze,“ dodal. Vláda podle Filise v případě nedostatku peněz upřednostní výplatu penzí a mezd před splácením půjčky od MMF. „Pro zahraniční věřitele tu nejsou žádné peníze, když nám rok neposkytli žádné finance,“ prohlásil mluvčí.

Krom těchto prohlášení řecká vláda dál hledá, kde by získala nějaké peníze do rozpočtu. V řeckém tisku se objevila informace, že Řecko během jednání s mezinárodními věřiteli navrhlo zavést daň z některých bankovních transakcí. Žádné rozhodnutí ale prý zatím nepadlo. „Návrh se určitě netýká všech bankovních transakcí,“ uvedl podle Reuters nejmenovaný vládní činitel. Další zdroj obeznámený s průběhem jednání uvedl, že diskuse je stále na „přípravné úrovni“. Řecký konzervativní deník Kathimerini napsal, že Atény přišly a návrhem uvalit daň z bankovních transakcí ve výši 0,1 až 0,2 procent. Cílem prý je získat jejím prostřednictvím až 600 milionů eur ročně. 

Eurozóna v únoru souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Dosažení dohody nyní komplikuje odpor Atén vůči reformám penzijního systému a trhu práce požadovaným věřiteli. Podle Filise usiluje vláda o dohodu, která nebude zahrnovat další snižování důchodů.

Hádanka: Zaplatí Řecko mzdy a důchody, nebo splátku MMF?

Řecký ministr financí Janis Varufakis v úterý uvedl, že očekává dosažení dohody s věřiteli během týdne. Eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici dnes prohlásil, že dohody je možné dosáhnout v příštích týdnech, bude však záležet na úrovni politické vůle, protože přetrvávají velké rozpory v jednáních o penzijním systému a trhu práce.

Pozornost trhů je upřena k ECB a situaci řeckých bank. Sám MMF i stratégové některých velkých bank zpochybnili, že se fond v červnu splátky své půjčky od Řeků dočká. Nadto sílí spekulace kolem stavu řeckých bank. Ty potřebují v rámci nouzové likvidity v rámci programu ELA zhruba 80 miliard eur. Kolaterál – tedy to, co lze proti půjčkám jako jejich zajištění nabídnout – dosahuje aktuálně kolem 95 miliard eur. Evropská centrální banka objem nouzové likvidity navyšuje zhruba tempem dvě miliardy eur týdně. V souhrnu: řeckým bankám zbývají do nárazu týdny, přijde někdy na konci června.

„Konec hry“. Bankrot Řecka přijde v červnu

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Výměnou za úvěrovou pomoc však v uplynulých letech musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel. Nová řecká vláda záchranný program ostře kritizuje a premiér Alexis Tsipras před volbami sliboval zmírnění jeho podmínek. 

Newsletter