Řekové: Jsme připraveni vyhlásit bankrot

(Aktualizováno 22:59) Zaplatili v minulém týdnu, ale nezaplatí v květnu a červnu a jsou připraveni na dramatické kroky včetně vyhlášení bankrotu, pokud nebude dosaženo dohody s mezinárodními věřiteli ohledně finanční pomoci Řecku. Takový vzkaz vysílají zdroje z blízkosti řecké vládnoucí koalice SYRIZA za minutu dvanáct před novým termínem pro dodání reforem, které mají otevřít cestu k dalším penězům pro Řecko.

Řecké vládě dramaticky docházejí zdroje pro výplatu penzí a mezd v rozsáhlém veřejném sektoru. V květnu a červnu zemi čeká splátka dvou a půl miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu. „Příležitost“ stát se historicky první zemí, která nesplní své závazky vůči MMF, visela na Řeckem už v minulém týdnu. Země nakonec splátku uhradila, i s pomocí emise krátkodobého vládního dluhu. Šlo ale pouze o něco přes 450 milionů eur.

„Jsme na konci cesty. Pokud (eurozóna) záchranné peníze neuvolní, není alternativa,“ uvedl k vyhlášení bankrotu zdroj z řecké vlády pro Financial Times. Kabinet premiéra Tsiprase nicméně zprávu FT odmítl s tím, že „jednání směřují k řešení“. 

Problém Řeků je, že část trhu už tato prohlášení bere pouze jako běžnou nátlakovou rétoriku a vyjednávací taktiku. Přes splátkou MMF v minulém týdnu padala slova o návratu k drachmě a znárodnění řeckého bankovního systému.

Divoký plán Řeků pro život bez eura

V dubnu musí řecká vláda zaplatit na penzích a platech zhruba 2,4 miliardy eur, tedy podobnou částku, kterou má do června splatit MMF. První května Řeky čeká splátka 200 milionů eur měnovému fondu, 12. května pak zhruba 770 milionů eur. Výrazných 1,6 miliardy eur pak Řecko musí MMF zaplatit v červnu.

Aktuální krize pro řecké finance nastává kvůli nedohodě s mezinárodními věřiteli – tedy eurozónou, ECB a MMF, na konci loňského roku. Řecko tak nedostalo splátku pomoci ve výši 7,2 miliardy eur. V úvodu tohoto týdne jednání v Aténách s Trojkou věřitelů obnovilo. Vše ale může opět skončit na pro řeckou vládu a její sliby těžké požadavky na reformy. Ty obsahují snížení penzí i propouštění v nafouklém veřejném sektoru.

Křeč řecké vlády pokračuje v rozdílných vyjádřením na domácí a mezinárodní scéně. Řecký ministr financí Yanis Varoufakis, upozorňuje FT, v pondělí potvrdil, že Řecko dostojí svým závazkům vůči věřitelům s tím, že „hledá vzájemně výhodné řešení v rámci svého mandátu od voličů“. V minulém týdnu ale Varoufakis řekl, že nejvyšší prioritou vlády je naplnění jejích domácích závazků, to znamená důchody a platy.

Petr Robejšek: Eurozóna následuje sedm pokusů, které nevyšly

Grexit: Kdy odejde Řecko z eurozóny?

Řecko 26 stran navrhovaných reforem předložilo věřitelům začátkem dubna. V bezprostřední reakci padala slova o tom, že Atény jsou příliš optimistické ohledně rozpočtových příjmů a vyhýbají se klíčovým problémům souvisejícím s penzijním systémem a trhem práce. Náměstci ministrů financí eurozóny dali minulou středu řecké vládě šest pracovních dnů na přepracování seznamu. Údajně tak chtějí zajistit, aby bylo možné 24. dubna na zasedání ministrů financí eurozóny dosáhnout dohody o uvolnění zbývajících peněz ze záchranného programu.

Německý tisk: Peníze nedostanou

Německá média dnes ale píší, že Řecko miliardy ani 24. dubna nedostane a dosavadní vyjednávání mezi oběma stranami jsou ještě blíže krachu. Deník Handelsblatt uvedl, že podle místopředsedy Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdise Dombrovskise se euroskupina zaměří jen na konstatování vývoje jednání. Dombrovskis v pondělí podle agentury Reuters podotkl, že Řecko nevypracovává a nezavádí strukturální reformy požadované jeho evropskými partnery dostatečně rychle. Zopakoval také, že už zbývá jen málo času do chvíle, kdy Atény zůstanou zcela bez finančních prostředků.

Také list Süddeutsche Zeitung s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavená zdroj Evropské unie uvedl, že euroskupiny již nedoufá v to, že na rižském zasedání „dosáhnou bodu obratu v řecké krizi“. „K dohodě v Rize nedojde,“ řekl zdroj, podle kterého jsou tak jednání s Aténami blíže neúspěchu.

Podle nedělního vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung dali evropští partneři Řecku čas do 20. dubna, aby předložilo revidovaný plán reforem. Euroskupina jej pak měla v Rize schvalovat.

Newsletter