Řekové oficiálně: Nebudeme plnit podmínky pomoci

(Aktualizováno 17:28) Řecká vláda při setkání s vysokým představitelem eurozóny Jeroenem Dijsselbloem oficiálně potvrdila, že odmítá plnit podmínky mezinárodní záchranné pomoci. Vyzvala k nové dohodě.

Dijsselbloem odmítl jakoukoli revizi dohod o splácení řeckých dluhů a varoval před jednostrannými kroky, které podle něj nevedou k pokroku. Řecko údajně během jednání pohrozilo blokací protiruských sankcí. Narůstají spekulace kolem přijetí ruské finanční pomoci. 

Šéf takzvané Euroskupiny Dijsselbloem si dnes při návštěvě Atén podle místních médií vyslechl od řeckých představitelů poměrně ostrá slova. Premiér Alexis Tsipras mu v sotva půlhodinovém rozhovoru řekl, že země plní poslední čtyři roky neúspěšný program, který definitivně odmítl řecký lid ve volbách. Na Dijsselbloemovu poznámku, že má ohledně programu jiný názor, Tsipras odpověděl, aby se podíval na současná řecká čísla: 1,5 milionu nezaměstnaných, dluh 180 procent HDP a dva miliony osob pod hranicí chudoby. 

Dohody v rámci současných půjček ze strany ECB, EU a MMF vyžadují, aby Řecko do konce února provedlo další reformy. Německé ministerstvo financí uvedlo, že prodloužení lhůt je možné, ale smysl má pouze v případě, že nový řecký premiér Alexis Tsipras k uskutečnění reforem projeví ochotu, což tak zatím není. 

Dijsselbloem na společné tiskové konferenci s Varufakisem upozornil, že nyní zbývá rozhodnout, co bude dál, až program pomoci v únoru skončí. Dijsselbloem na společné tiskové konferenci s Varufakisem upozornil, že nyní zbývá rozhodnout, co bude dál, až program pomoci v únoru skončí. Řecký ministr Varufakis sdělil, že Atény mají v plánu provádět reformy, které jim zajistí konkurenceschopnější hospodářství a dodržování vyrovnaných rozpočtů. Řecko prý ale odmítá souhlasit se „samoživenou krizí deflace a nepřekonatelných dluhů“. rufakis sdělil, že Atény mají v plánu provádět reformy, které jim zajistí konkurenceschopnější hospodářství a dodržování vyrovnaných rozpočtů. Řecko prý ale odmítá souhlasit se „samoživenou krizí deflace a nepřekonatelných dluhů“. 

Německá kancléka Angela Merkelová uvedla, že krok je na Tsiprasovi a ona sama nevidí důvod k jednáním mezi čtyřma očima s ním. „Nezbývá nám, než počkat, s čím řecká vláda přijde. Zejtejte se jejího premiéra, proč neusiluje o schůzku s Berlínem,“ uvedla mimo jiné německá kancléřka. 

Také řecký ministr financí Janis Varufakis potvrdil, že země odmítá prodloužení mezinárodního záchranného programu, který vyprší 28. února, aby v rámci stejných podmínek obdržela ještě zbývajících sedm miliard eur.

Ministr zdůraznil, že Atény nebudou už jednat s trojicí inspektorů zastupujících mezinárodní věřitele, tedy Evropskou unii, Evropskou centrální banku a Mezinárodní měnový fond. Podle názoru představitelů eurozóny se Řecko bez dalších zahraničních peněz neobejde. 

Newsletter