Řekové: Rodí se dohoda s věřiteli. Sílí akcie i euro

(Aktualizováno 18:45) Řečtí vyjednávači začali se zástupci mezinárodních věřitelů sepisovat návrh dohody na technické úrovni. Agentuře Reuters to dnes řekl nejmenovaný činitel řecké vlády. Zpráva, která by mohla naznačovat pokrok v jednáních mezi Aténami, Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF), vyvolala na finančních trzích výrazné oživení řeckých i evropských dluhopisů, akcií i kurzu eura. Evropská komise ale uvedla, že obě strany ještě nejsou tak daleko, aby mohly začít s prací na konečné dohodě. 

„V bruselské skupině dnes začínají procedury vypracovávání dohody na úrovni technického štábu,“ řekl představitel. Dodal, že řecký premiér Alexis Tsipras je kvůli dohodě v neustálém kontaktu s hlavami ostatních zemí eurozóny. Index aténské burzy díky jeho prohlášení vzrostl o 3,55 procenta na 851,81 bodu, širší index západoevropského trhu FSEurofirst 300 si připsal 1,27 procenta a uzavřel na 1622,96 bodu.

Tsipras po dnešním zasedání ministrů zapojených do jednání řekl, že rozhovory jsou v poslední fázi a že brzy budou zveřejněny podrobnosti dohody. „Udělali jsme velmi mnoho kroků. Jsme už v cílové rovince, konečná dohoda je nablízku,“ řekl premiér novinářům po zasedání. 

Řekové krotí zvěsti: Výběr vkladů ani kapitálu nezarazíme

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis v reakci na zprávu z Řecka řekl, že technická dohoda se ještě sepisovat nezačala. „Pracujeme na takové dohodě velmi usilovně, stále tam ale nejsme,“ řekl. Ani nejmenovaný zástupce evropských věřitelů nemohl zahájení prací na technické dohodě potvrdit. „Kéž by to byla pravda,“ řekl činitel agentuře Reuters. 

V Bruselu od března jednají zástupci Řecka a věřitelské „trojky“ – Evropské komise, Evropské centrální banky a MMF – o plánu řeckých reforem a opatření, jehož schválení by Aténám umožnilo do června dočerpat zbylých 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dohodnutého úvěrového programu. Bez těchto peněz by zřejmě Řecko nebylo schopno v červnu uhradit splatné úvěry u MMF a skončilo by v platební neschopnosti. 

Mluvčí Evropské komise dnes řekl, že v rozhovorech dál přetrvávají neshody v otázkách rozpočtových cílů, reforem důchodového systému a trhu práce, ale i ohledně velikosti řeckého státního sektoru. Podle řeckého činitele nebude technická dohoda obsahovat snižování mezd státních zaměstnanců ani důchodů, zahrnuje ale reformu daně z přidané hodnoty a nižší požadavek na přebytek primárního rozpočtu, tedy bez zahrnutí dluhové služby. 

Řecké banky od ECB nedostaly víc peněz, vklady přitom dál mizí

Newsletter