Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Řekové v neděli rozhodnou. Na co se připravit?

V letošním roce zamíří Řekové k volebním urnám již potřetí. V neděli budou volit vládu, která bude realizovat záchrannou dohodu, kterou v srpnu podepsal premiér Alexis Tsipras a jeho levicová vláda. Po odsouhlasení reformních kroků, o kterých kritici říkali, že jsou v podstatě velmi podobné těm, které řecký lid v červencovém referendu odmítl, Tsipras odstoupil a požádal o předčasné volby. Žádá tak o silnější mandát k pokračování v reformních krocích. Tsipras však také čelí rebelii ze strany členů své vlastní strany, kteří operují pod záštitou nové strany s názvem Popular Unity. Zde je to, co před nedělními volbami potřebujete vědět:

Kdo jsou hlavní kandidáti?

Řekové mají na výběr z 19 stran a koalic. Favority zůstávají levicová SYRIZA, vedená úřadujícím premiérem Tsiprasem, a středo-pravicová opoziční strana Nová demokracie, vedená bývalým ministrem obrany Vangelisem Meimarakisem.

SYRIZA i Nová demokracie měly v nedávných předvolebních průzkumech v podstatě vyrovnané preference – okolo okolo 26 procent. Důležité je si však uvědomit, že ani jedna z těchto stran v dosavadních průzkumech nezískala více než 36 procent hlasů, což je v rámci řeckého volebního systému minimální procento pro parlamentní většinu.

„Řecko je v bankrotu od roku 1833“

To znamená, že ani jedna strana pravděpodobně nebude schopna vytvořit vládu samostatně. Ačkoli by představitelé Evropské unie upřednostňovali velkou koalici mezi SYRIZOU a Novou demokracií, která by zaručila bezproblémové provádění záchranného balíčku ve výši 86 miliard eur, premiér Tsipras tuto možnost v pondělní televizní debatě vyloučil.

Co se bude dít dál?

Pokud ani jedna ze stran nedostane dostatečný počet hlasů a tedy možnost samostatně vytvořit vládu, což je v současné chvíli nejpravděpodobnější scénář, vítěz bude muset vytvořit koalici s jednou z menších stran nebo budou, podle ústavy, vyhlášeny další volby.

Řecko dle záchranného fondu nemůže počítat s odpisem dluhu

Tsipras však v pondělní televizní debatě poznamenal, že je zastáncem co nejširšího konsensu, a připustil, že by po volbách měla vzniknout vláda. Ačkoli spolupráci s Novou demokracií vyloučil, řekl, že je otevřen „progresivní“ koalici, což naznačuje možnost vzniku vlády se středovými stranami Potami a PASOK.

Co to znamená pro řeckou záchrannou dohodu?

Jedná se o první volby od roku 2010, kdy Řecko podepsalo první dohodu o záchranném programu, v nichž ani jeden z dvou hlavních favoritů nejde ve svém programu po anti-úsporných či anti-záchranných opatřeních. Jinými slovy, bez ohledu na to, kdo vyhraje, Řecko pravděpodobně bude pokračovat v provádění svého záchranného programu.

Eurozóna se dohodla na pomoci za 86 miliard eur pro Řecko

Právě tento fakt by také mohl vysvětlovat nedávný pokles výnosu na klíčovém řecké dluhopisovém indexu. Ten by naznačoval, že investoři držící dluhopisy takto zadluženého národa byli ochotni akceptovat stále nižší náhradu za riziko, které podstupují, ačkoli by mohli žádat s blížícími se volbami víc.

V říjnu začnou věřitelé přezkoumávat pokrok Řecka v provádění dohodnutých reforem směřujících k záchraně. Pokud Řecko projde tímto hodnocením, věřitelé zahájí vyjednávání o dluhu. To je pro budoucnost řecké ekonomiky životně důležité. Mezinárodní měnový fond považoval dluh Řecka za neudržitelný již v polovině července s tím, že eurozóna se musí zavázat k restrukturalizaci dluhu, pokud program finanční výpomoci zafunguje.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter