Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Řekové vyhlásili referendum. Chtějí slyšet NE věřitelům

Řecký premiér Alexis Tsipras rozhodl, že Řekové budou 5. července v referendu rozhodovat o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. Oznámil, že Atény kvůli referendu požádají o několikadenní prodloužení záchranného programu pro Řecko, který má vypršet 30. června. Někteří vládní představitelé včetně Tsiprase svou rétorikou vyzývají Řeky, aby návrhy věřitelů v referendu odmítli. Formálně bude o vypsání referenda hlasovat dnes večer řeký parlament. Ministr obrany a lídr Svobodných Řeků Kammenos se nechal slyšet, že v případě příjetí řeckých návrhů dohody by referendum mělo být odvoláno.

„Tyto návrhy (věřitelů), které zjevně porušují evropská pravidla a základní práva na práci, rovnost a důstojnost, ukazují, že záměrem některých partnerů a institucí není funkční dohoda pro všechny strany, ale zřejmě ponížení celého národa,“ prohlásil Tsipras. Představují dle něj pro Řecko neúnosnou zátěž. Vyzval Řeky, aby byli při svém rozhodování hrdí a vlastenečtí.

Také státní ministr Nikos Pappas doufá, že Řekové v referendu dohodu navrhovanou věřiteli odmítnou. „Odpovědí Řeků bude hlasité ne,“ prohlásil také ministr životního prostředí, energie a výrobních změn Panajotis Lafazanis.

Kampaň proti věřitelům

Podle deníku Kathimerini hodlá vést Tsipras krátkou a rozhodnou kampaň proti přijetí podmínek věřitelů.

Řecká proevropská opozice se k referendu staví odmítavě. Podle bývalého premiéra a šéfa konzervativců z Nové demokracie Antonise Samarase přivedl Tsipras Řecko do naprosto bezvýchodné situace a navrhuje úplnou roztržku s evropskými partnery a opuštění eurozóny. „Jako fatální, slabý a nezodpovědný izoluje zemi od Evropy, rozděluje řecký lid a uvaluje na jeho bedra odpovědnost, kterou není schopen mít on sám,“ prohlásil Samaras.

Po Tsiprasově oznámení, že bude referendum, se od noci tvoří po celé zemi mohutné fronty před bankomaty. Zoufalí Řekové se snaží vybrat zbytek úspor. Podle řeckých médií je nyní fakticky na Bruselu, zda se v pondělí vůbec ještě otevřou banky.

Šéf menší koaliční strany Nezávislí Řekové Panos Kammenos dnes řecké střadatele vyzval ke klidu a ujišťoval, že banky v důsledku nynější krize nezavřou. „Banky se nezavřou a bankomaty budou fungovat. Všechno je to přehánění,“ poznamenal k obavám z opaku Kammenos, který je zároveň řeckým ministrem obrany.

Politik rovněž řekl, že plánované referendum neohrozí setrvání Řecka v Evropské unii. „Řekové řeknou ne kapitulaci své země, jak to vůči Němcům učinili v roce 1940,“ řekl Kammenos.

„Velkorysá nabídka“ zůstala ležet

Řecko se v pátek s věřiteli neshodlo na otázce prodloužení záchranného programu o pět měsíců do listopadu. Možnost, že by eurozóna během té doby mohla Řecku pomáhat se splátkami dluhu, Atény odmítají s tím, že částka 16,3 miliardy eur je nedostatečná. Řecko také tvrdí, že požadavky věřitelů na ekonomické restrikce by nevedly k hospodářské obnově země.

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek vyzvala Tsiprase k přijetí „velkorysé“ nabídky věřitelů. Tsipras ale po setkání s ní a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem naznačil, že jej evropští partneři a věřitelé „vydírají“ a to podle něj není v souladu s principy Evropské unie.

Dnes, v sobotu, se mají řeckou dluhovou krizí opět zabývat ministři financí eurozóny, tedy takzvaná euroskupina. Podle mluvčího řecké vlády se řecký ministr financí Janis Varufakis zasedání euroskupiny zúčastní a bude své kolegy informovat o plánovaném referendu.

Řecký premiér o dnešní schůzce: „Vydírání a ultimáta“

Řecku vyprší čas. Dodá ekonomika koruně další sílu?

Newsletter