Dolar smazal malou část svých zisků, pohybuje se kolem úrovně 1,0980 EURUSD. Měny regionu se stále obchodují na slabších úrovních. Koruna nad 25,35 za euro a nad 23,05 za dolar.

„Remain“ vs. „leave“ a měny. Připravte se na horskou dráhu

Probíhající debata o brexitu již má podle odborníků Fidelity International na trh opravdu velký dopad. Dochází k poklesu hodnoty libry, snižují se výnosy z prvotřídních obligací a klesají více cyklicky zaměřené a ekonomicky citlivější sektory. Značné výkyvy čekají i devizové trhy. Důsledkem brexitu by bylo zpomalení vývoje investic a obchodu v reakci na politická vyjednávání mezi Velkou Británií a Evropskou unií a zemi by zřejmě čekalo další referendum o nezávislosti Skotska.

I když podle průzkumů veřejného mínění je pravděpodobnější varianta, že se voliči rozhodnou pro setrvání Británie v Evropské unii, debata o brexitu má na trh již velký dopad, což se projevilo zejména na kurzu libry. „Pokud vláda referendum vyhraje, dojde k oslabení prvotřídních obligací ve prospěch rizikových aktiv, zejména bank, a následně by mělo dojít k posílení libry. V případě, že by došlo k brexitu, očekáváme naopak posílení trhu s prvotřídními obligacemi (Graf 1),“ domnívá se Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu. Podle Lessinga by brexit pravděpodobně znamenal další tlak na libru (Graf 2) s ohledem na fiskální deficit a deficit běžného účtu a také by pravděpodobně vedl k oslabení důvěry zahraničí v britskou ekonomiku. V důsledku toho by se prvotřídní obligace ocitly pod tlakem.

Podle Fidelity International značné výkyvy čekají devizové trhy. „Kurz libry vůči americkému dolaru klesl na nejnižší úroveň od finanční krize, a pokud k brexitu opravdu dojde, můžeme s poměrně vysokou pravděpodobností očekávat, že kurz GBP/USD překročí hranici 1,40 USD, která nebyla překročena již více než 30 let. To by zvýšilo atraktivitu firem, které mají příjmy v jiných měnách než v librách,“ doplňuje Lessing.

Brexit by vzhledem ke zvýšené politické a ekonomické nejistotě (Graf 3) přispěl k oslabení podnikových investic. Slabší domácí poptávka ve spojení s nižším směnným kurzem libry by však podle Lessinga znamenala zlepšení čistých vývozů a částečně by vymazala pokles investic. „Rizika vidíme v cenných papírech krytých obchodními hypotékami, jelikož případné rozhodnutí voličů pro Brexit může vést k oslabení londýnského trhu s kancelářskými prostorami,“ komentuje Lessing. Co se týče úvěrů, jsou britské banky pod tlakem již nyní a úvěry v librách v poslední době zaostaly za americkým dolarem a za evropskými trhy (Graf 4). „Očekáváme, že pokud se Britové rozhodnou pro odchod z EU, budou to právě banky, které budou čelit největšímu tlaku v důsledku pomalejšího hospodářského růstu, což povede k vyššímu oslabení a vyšším rezervám na ztráty vzhledem k růstu nezaměstnanosti a poklesu cen bytů a domů,“ dodává Adam Lessing z Fidelity International.

 

Newsletter