Respektovaný index podmínek v amerických firmách propadá nejprudčeji od října 2008, akcie s ním

Chicagský index nákupních manažerů, který je uznávaným ukazatelem podmínek v amerických firmách a předpovědí blízkého vývoje ve výrobě, v červenci propadá na nejprudším tempem od října roku 2008 na hodnoty nejnižší od června loňského roku. Velmi prudce tak koriguje nadějná čísla z května, kdy aktivita ve firmách dosáhla sedmiměsíčního maxima 65,5 bodu. Propad na 52,6 bodu znamená nebezpečné přiblížení se 50bodové hranici, která je předělem mezi expanzí a útlumem aktivity.

Za prudkým propadem indexu stojí jeho část, odrážející produkci a také objednávky. Držela se část průzkumu, vstupující do indexu za zaměstnanost. V každém případě ale toto číslo ostře kontrastuje se silným prvním odhadem HDP za americkou ekonomiky ve 2Q, zveřejněným včera a znamená velmi negativní vstup do třetí třetiny roku.

Dílčí index, sledující produkci, se sice udržel v pásmu expanze aktivity, ale padl na dvouleté dno. Nové objednávky, které v indexu mají nejvyšší váhu, padly nejcitelněji od listopadu roku 2013. Zmírnil růst zásob i cen.

„Takovýto výsledek indexu přináší vážné otazníky nad udržitelnost oživení americké ekonomiky,“ komentoval hlavní ekonom reportu Philip Unglow. Zpráva jen zvýraznila rozpor ve včera zveřejněných datech: nejprve velmi silný první odhad růstu HDP americké ekonomiky ve druhé čtvrtině roku, následně ale vůči oživení ekonomiky velmi opatrný komentář šéfky Fedu Janet Yellenové a závěr z jednání FOMC, nijak nenaznačující brzký úmysl růstu sazeb. Americké akciové indexy po zveřejnění chicagského indexu prohloubily své ztráty u S&P 500 a DJIA z úrovní kolem -0,6 % do rozmezí -0,8 % až -0,9 %, index Nasdaq odepisuje přes procento.

Newsletter