„Revoluce břidlicového plynu bude svět bolet“

Se Spojenými státy v roli nového světového významného producenta bude revoluce spojená s břidlicovým plynem „pro mnoho částí světa velmi bolestivá“, řekl pro CNBC šéf ropné skupiny BP Bob Dudley. V rozrůstajícím se břidlicovém průmyslu, ve kterém je „nekonvenční“ plyn dostáván ze země prostřednictvím hydraulického štěpení nebo vstřikování kapaliny pod vysokým tlakem, jsou silně dominantní právě Spojené státy. Důvodem boomu v posledních letech byla mimo jiné dostupnost levného financování. Tento boom pak měl mimo jiné také vliv na rekordní pokles ceny ropy. Bob Dudley slovem „revoluce“ označil možnost změny: věří, že Spojené státy by mohly nahradit Saúdskou Arábii na pozici hlavního producenta ropy na světě, který je schopen měnit svou výrobu a vyvažovat nabídku a poptávku.

Cena ropy

Cenu ropy pak, i přes oživení po 40 procentním poklesu oproti cenám z července 2014, vnímá Dudley spíše skepticky a tvrdí, že zůstane nižší po delší dobu. „A dokud bude cena nižší, bude vznikat tlak,“ řekl a dodal, že podle tohoto scénáře by mohlo dojít i další konsolidaci v oblasti energetického průmyslu. V současné době však BP nevidí ani jako „predátora ani jako kořist“.

Spolu s výrobou břidlicového plynu je vnímáno jako další faktor odpovědný za pád cen ropy také odmítnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížit produkci. Ropný kartel čeká v pátek klíčová schůzka, na které zřejmě nepřijde omezení produkce ze současných úrovní nad 30 miliony barelů ropy denně.

Dudley mimo jiné poznamenal, že z nízkých cen ropy získali nejvíce dovozci jako Čína, Indie, Indonésie a většina Evropy. Dokonce i USA, protože pobřežní státy jsou spíše čistými dovozci, než vývozci.

Situace v Rusku

BP má podle Dudleyho i přes napětí se Západem v úmyslu zůstat v Rusku a žádné plány prodat svůj 20% podíl ve společnosti Rosněfť nemá. V této ruské ropné společnosti je většinovým vlastníkem stát a generální ředitel Igor Sechin má úzké vazby na Vladimira Putina. „Držíme se mimo politiku,“ řekl Dudley a dodal: „v Rusku máme spoustu zkušeností… naše cíle zde zůstávají stejné.“

Newsletter