Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

„Revoluce břidlicového plynu bude svět bolet“

Se Spojenými státy v roli nového světového významného producenta bude revoluce spojená s břidlicovým plynem „pro mnoho částí světa velmi bolestivá“, řekl pro CNBC šéf ropné skupiny BP Bob Dudley. V rozrůstajícím se břidlicovém průmyslu, ve kterém je „nekonvenční“ plyn dostáván ze země prostřednictvím hydraulického štěpení nebo vstřikování kapaliny pod vysokým tlakem, jsou silně dominantní právě Spojené státy. Důvodem boomu v posledních letech byla mimo jiné dostupnost levného financování. Tento boom pak měl mimo jiné také vliv na rekordní pokles ceny ropy. Bob Dudley slovem „revoluce“ označil možnost změny: věří, že Spojené státy by mohly nahradit Saúdskou Arábii na pozici hlavního producenta ropy na světě, který je schopen měnit svou výrobu a vyvažovat nabídku a poptávku.

Cena ropy

Cenu ropy pak, i přes oživení po 40 procentním poklesu oproti cenám z července 2014, vnímá Dudley spíše skepticky a tvrdí, že zůstane nižší po delší dobu. „A dokud bude cena nižší, bude vznikat tlak,“ řekl a dodal, že podle tohoto scénáře by mohlo dojít i další konsolidaci v oblasti energetického průmyslu. V současné době však BP nevidí ani jako „predátora ani jako kořist“.

Spolu s výrobou břidlicového plynu je vnímáno jako další faktor odpovědný za pád cen ropy také odmítnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížit produkci. Ropný kartel čeká v pátek klíčová schůzka, na které zřejmě nepřijde omezení produkce ze současných úrovní nad 30 miliony barelů ropy denně.

Dudley mimo jiné poznamenal, že z nízkých cen ropy získali nejvíce dovozci jako Čína, Indie, Indonésie a většina Evropy. Dokonce i USA, protože pobřežní státy jsou spíše čistými dovozci, než vývozci.

Situace v Rusku

BP má podle Dudleyho i přes napětí se Západem v úmyslu zůstat v Rusku a žádné plány prodat svůj 20% podíl ve společnosti Rosněfť nemá. V této ruské ropné společnosti je většinovým vlastníkem stát a generální ředitel Igor Sechin má úzké vazby na Vladimira Putina. „Držíme se mimo politiku,“ řekl Dudley a dodal: „v Rusku máme spoustu zkušeností… naše cíle zde zůstávají stejné.“

Newsletter