Řežábek (ČNB) k intervencím: Neměli jsme to dělat

AKTUALIZOVÁNO – Podle člena bankovní rady České národní banky Pavla Řežábka, který v radě končí, vyvolává kurzový režim pokřivení trhu, které by ČNB na trh neměla vnášet. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny také řekl, že obava z deflace byla nemístná, chybou bylo podle něj také snížit úrokové sazby na nulu.

Z kurzového režimu může být podle Řežábka problém vystoupit v klidu. Další intervence a nárůst devizových rezerv by mohly komplikovat práci centrálních bankéřů v budoucnosti.

„Můj názor je, že odejít z takto uměle nastaveného režimu nemusí být jednoduché. Ukončit kurzový závazek s mezikroky také není řešení − to by byl jen návod pro spekulanty. Pokud bychom navíc dál pokračovali v nákupu a prodeji měn, znamenalo by to, že vlastně intervenční režim neopouštíme; jen nesdělujeme nově stanovenou hladinu kurzu a hlídáme, aby posílení měny nebylo příliš velké,“ řekl deníku Řežábek.

Rusnok: Jsme připraveni zasáhnout do hypotečního trhu

Končící člen bankovní rady poznamenal, že ČNB může teoreticky intervenovat donekonečna, ale i investoři si mohou počkat déle, protože investovali do vládních dluhopisů. „To přispívá k nafukování bubliny na trhu dluhopisů, jejíž korekce nemusí být bezbolestná. Kdy tedy intervence úplně skončí? Reálná ekonomika trpí zejména tím, že ztrácí přirozené vodítko budoucího vývoje kurzu. Jakmile říkáte trhu, že to budete udržovat, tak dáváte zase příležitost dalším spekulativním investicím v korunách, což celý proces neúměrně prodlužuje a vede k obrovským nákladům,“ naznačil Řežábek.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR.

Je bitcoin hrozba, či „pouze“ alternativa? Zeptali jsme se v ČNB

Bankovní rada ČNB před Vánocemi zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

Newsletter