Rijád zamíchal kartami na Wall Street. Požár vystřídal nový ministr

Pondělní seance se na amerických trzích nesla ve smíšených číslech. Na propadu se podepsal především pokles cen ropy. Ta si neudržela své zisky, které přišly v návaznosti na pokračující požár v okolí nalezišť ropných písku v kanadské provincii Alberta, a naopak spadla vinou nejistých očekávání ohledně budoucího vývoje těžby Saúdské Arábie.

Index S&P 500 si připsal +0,08 % a zakončil tak na 2058,73 bodech. Dow Jones klesl o -0,19 %, což odpovídá 17 706,53 bodům. Technologický Nasdaq je výše o +0,3 %. Konečná cena se zastavila na 4750,21 bodech. Z jednotlivých sektorů se nedařilo především energetice a průmyslu (ten spadl pod vahou špatných čínských dat ohledně vývozu a dovozu). Opačně na tom byl segment zdravotnictví a biotechnologií. Akcie firmy Allergan rostly o více jak 7 %, a to díky oznámení společnosti Teva ohledně dokončení akvizice zmiňovaného podniku během letošního června.

Co se týče vývoje ropy, Brent odepsal -3,99 % a je na ceně 43,56 dolarů za barel. Americká WTI spadla o -2,89 % až na 43,37 USD/barel.

 Rudá čísla přišla v návaznosti na odvolání ropného ministra Saúdské Arábie Nuajmího, kterého sesadil sám princ Salmán. Na ministerské křeslo nově zasedne Chálid Fálih. Ten při svém jmenování slíbil, že Saúdská Arábie bude vycházet maximálně vstříc poptávce ze strany zákazníků.  Mnozí analytici v tomto kroku, potažmo výroku, vidí potvrzení trendu, ve kterém se arabská země bude více než na cenu ropy zaměřovat na svůj podíl na trhu.

Americký dolar v závěru dne lehce posílil. Eurodolar se tak aktuálně obchoduje na 1,138 EURUSD.

Newsletter