RIM z malé moravské firmy exportérem pro 23 světových zemí

Začínat podnikat v garáži už je dnes celosvětovým klišé. U vzniku otrokovické firmy RIM CZ, která se zabývá výrobou ergonomických kancelářských křesel, to tak ale opravdu bylo. Od prvního garážového prototypu RIM za necelých třicet let vyrostl do podoby exportní firmy, která dodává na pět kontinentů.

Na samém začátku příběhu RIM CZ stála chuť postavit se na vlastní nohy. Milan Nagy s Rudolfem Fukalem v roce 1991 bez zkušeností a bez kapitálu vyrobili první kancelářské židle, které po práci rozváželi budoucím zákazníkům. Od té doby uplynulo hodně vody a dnes je RIM firmou, která vyrábí 13 tisíc židlí měsíčně, má výrobu v moravském Tlumačově i na Taiwanu, na jejich židlích sedí lidé ve 23 zemích světa napříč všemi kontinenty.

První zemí, kam kdy RIM exportoval, bylo sousední Slovensko, po kterém následovalo Maďarsko a Polsko. Právě tady se otevřely i první RIM Pointy, tedy showroomy u autorizovaných prodejců a partnerů. Opravdovým průlomem však byl z pohledu exportu německých trh. Mnohamilionovým investicím do německých veletrhů vždy sekundovalo podrobné mapování trhu, sjednávání schůzek a tvorba sítě obchodních partnerů. Jen pro Evropu má RIM na 500 dealerů a obchodních partnerů, kteří se starají o distribuci výrobků od Skandinávie po Řecko. Pro evropský trh firma vyrábí ve třítisícovém městečku Tlumačov nedaleko Zlína. Pro zbytek světa se však výroba rozkročila až na asijský kontinent.

„V roce 2011 jsme začali hledat firmu, se kterou bychom mohli spolupracovat na výrobě plastů. Ve hře byla Itálie, Čína a Taiwan. Itálie pro nás byla nejdostupnější a logisticky také nejméně náročná, samotná výroba by ale byla nesmírně nákladná. V Číně jsme si nebyli stoprocentně jistí kvalitou, proto jsme novou pobočku otevřeli na Taiwanu,“ řekl Milan Nagy, jednatel společnosti RIM CZ, „Taiwan patřil mezi Asijské tygry, technologicky se rychle rozjíždí, s místními dodavateli se dobře komunikuje, kvalita výrobků je vysoká a pro většinu států světa je Taiwan akceptovatelnou zemí původu.“

Na Taiwanu se o chod výroby starají tři lidé. Martin Nagy, který má na povel celou pobočku, spolu s ním místní šéf výroby, který koordinuje dodavatelské vztahy a výrobu samotnou. Židle odtud putují do celého světa, mezi největší odběratele patří Kanada, Amerika nebo Jihoafrická republika. Výroba pro tak odlišné regiony však má svá specifika. Výrobky se odlišují specifickou barevností, rozměry nebo právě materiálovým složením.

Newsletter