Riziko příchodu recese je blíže. Pracujeme se slabším dolarem

Klíčové body

  • Data z americké ekonomiky nejsou příznivá. Poukazují minimálně na ochlazení inflačních tlaků.
  • Americký trh práce se dále ochlazuje, což byla jednou z podmínek Fedu pro ukončení navyšování sazeb.
  • Dolar byl v pondělí poblíž minim za dva měsíce. Ve středu ale posílil. Výhledy hovoří o slabším dolaru.
Zdroj: Depositphotos

Americký sektor služeb v březnu nad očekávání zpomalil. Měření nevýrobního indexu ISM dosáhlo hodnoty 51,2 bodu, což je o 3,9 bodu méně ve srovnání s únorem. Trh očekával pokles o 0,6 bodu. Skokový propad v sektoru služeb není příjemnou zprávou, přestože hodnoty indexu nad 50 bodů stále značí růst. Pokud by podobný vývoj následoval i v dalších měsících, značil by problémy v americké ekonomice, kde služby tvoří zhruba dvě třetiny tamního hospodářství. Situaci nepomáhají ani poslední měření indexu ISM v průmyslu, která jsou dlouhodobě slabé. Riziko příchodu americké recese je zase o něco blíže.

Pondělní výsledky průmyslového ISM byly nejslabší od května roku 2020 a poprvé od roku 2009 spadly všechny jeho složky pod 50 bodů, tedy pod růstovou hranici. Spolu s oslabující se spotřebitelskou poptávkou klesají v sektoru služeb i inflační tlaky, kdy v březnu meziměsíčně vcelku razantně klesly nákupní ceny firem v sektoru. Z pohledu boje proti vysoké inflaci je toto dobrá zpráva, protože sektor služeb je nejen v USA v centru dění. Ceny v sektoru služeb jsou nyní více strnulé a méně reagují na změny úrokových sazeb a pokles cen energetických komodit, než je tomu například v průmyslu.

Ve středu dle nejnovějších dat americký vládní dluh opět vzrostl a výnosy amerických státních dluhopisů v reakci na tento vývoj a slabší data z ekonomiky poklesly na nejnižší úroveň za posledních sedm měsíců. Ani americký trh práce nenabízí přesvědčivá data a ukazuje spíše na ochlazení, což by mohlo vést k ochlazení inflačních tlaků, které z trhu práce v zásadě od začátku rostoucí inflace přichází.

Ochlazení na trhu práce je jednou z podmínek Fedu pro pozastavení či přerušení současného období navyšování úrokových sazeb. Vedle toho dochází k zpomalení ekonomiky a poklesu cen v některých jejich sektorech. Trhy proto pracují s variantou, že další kolo navýšení sazeb nepřijde, což se projevuje i na devizových trzích. Kurz dolaru se v pondělí dostal na úroveň kolem svých dvouměsíčních minim. Ve středu ale dolar zpevnil. Zřejmě v návaznosti na investory, kteří před pátečními daty z trhu práce vybrali zisky ze svých krátkých pozic. Výhledy jsou ale stále nakloněné slabšímu dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0909 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,92 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0869 do 1,1009 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,41 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,46 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,33 až 23,49 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,32 do 21,61 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter