Riziková aktiva s klidem přehlíží negativní hitparádu finančních médií

Klíčové body

  • Finanční média jsou plná negativních zpráv, riziková aktiva je přehlíží.
  • Volatilita trhů klesla, včetně korunového.
  • Kurz koruny opětovně pokořil 23,40 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Včera jsme měli Den osvobození, nikoli však den osvobození od finančních trhů. Analytici a komentátoři přišli, jako obvykle, se svou hitparádou negativních zpráv. Na vrcholu žebříčku nejvíce hrozivých nebezpečí se již několik měsíců drží hit „Dluhový strop“ nastudovaný smíšeným sborem kanceláře prezidenta USA a Kongresu . Těsně na paty mu dýchá rozverná folková balada „Regionální banka“ z pera hedgeových fondů. Na domácí scéně je jednoznačným lídrem píseň „Silná koruna“ uměleckého uskupení ČNB. Tu a tam jako meteorit zazáří nějaká melodie, která nenalezne u svého posluchačstva patřičnou odezvu. Podceněným dílem s jednoznačnými kvalitami je song „Comercial Real Estate“ od neznámého autora a „Icahn Family“ od rockové skupiny Hindenburg.

Parodií se snažím naznačit, v jak absurdní situaci se nacházíme. Čtyřiadvacet hodin denně jsme bombardováni negativními zprávami. Přes to všechno se ceny rizikových aktiv, a speciálně akciových indexů nechovají vůbec nepříznivě. Německý DAX40 se v tichosti přiblížil své rekordní hodnotě 16 000. Americká nezaměstnanost trhá rekordy a středoevropské měny, které díky konfliktu na Ukrajině a energetické krizi měly přestat existovat, začaly naopak posilovat vůči společné evropské měně. Americký akciový index S&P500 útočí zdola na hranici 4200. Média mají vždy tendenci zdůrazňovat negativní obsah, protože je přitažlivější a líp se prodává. Netvrdím, že není dobré předjímat nečekané, avšak je velmi škodlivé nechat se zahltit negativismem. Rozhodl jsem se proto dát si na nějakou dobu detox od finančních médií a soustředit se na čistou cenovou akci, které jsme svědky na trzích. Ta je jednoznačně pozitivní. Stejnou věc bych doporučil čtenářům, minimálně pro zachování duševní pohody.

Pondělní obchodování se jinak neslo ve velmi klidném duchu. Krátkodobá tržní volatilita akciového indexu je na minimálních hodnotách blížících se 10 %. Taktéž volatilita našeho hlavního domácího rizikového aktiva – páru EURCZK – se podstatně snížila. Kurz pokračuje směrem ke svým nižším hodnotám a zdá se téměř nevyhnutelné, že se dostaneme ještě blíže k historickému minimu kurzu. Vzhledem k velmi negativnímu mediálnímu obrazu situace si trhy zachovávají překvapivý klid.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0995 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,39 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0952 do 1,1095 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,39 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,27 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,31 ž 23,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,08 do 21,38 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter