Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Robert Rubin o reálné možnosti akciové bubliny

S tím, jak se americké akciové indexy nezadržitelně přibližují ke svým historickým maximům, množí se opět spory o tom, zda jsme svědky nafukování bubliny, nebo jde o růst, jenž je podpořen reálnými fundamenty. Mezi skeptiky, kteří se spíše přiklánějí k první variantě, se zařadil i Robert Rubin, bývalý americký ministr financí.

„Existuje reálná možnost toho, že se na amerických akciových trzích postupně nafukuje bublina,“ řekl otevřeně Rubin během středečního semináře na jarním zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. „Já sám osobně nemám názor na to, zda jsou dnešní trhy přestřelené, nebo ne. Faktem ale je, že se nachází téměř na úrovni svých historických maxim, což by mohlo nasvědčovat tomu, že se bublina opravdu nafukuje,“ řekl bývalý ministr, poukazujíce přitom na objem poskytnutých úvěrů a rapidní růst burzovně obchodovatelných fondů.

Kdy se americký býk zastaví?

Rubin je přesvědčen, že Federální rezervní systém by se namísto soustředění výhradně na inflaci a trh práce měl začít více zaměřit právě na dění na finančních trzích. „Pevně věřím, že by měl Fed při tvorbě svých měnověpolitických rozhodnutí vzít v potaz i systémové riziko a to i přesto, že přehřátí a bubliny na trzích nelze jasně identifikovat jinak než ex post.“

Závěrem svého semináře se Rubin zaměřil i na otázku „stínového“ bankovnictví. Právě tato oblast je dle jeho názoru možným původcem budoucích finančních potíží. I přesto, že si jsou tohoto faktu američtí finanční regulátoři vědomi, rázná regulace je spíše zbožným přáním než tvrdou realitou.

Varování pro akcie

Newsletter