Robert Shiller se mýlí, akcie porostou, tvrdí ekonom

Profesor Robert Shiller působící na Yale University byl z jedním z mnoha účastníků trhu, kteří během léta upozorňovali na příliš vysoké valuace aktiv. Nyní ale jedna výzkumná společnost přišla s tvrzením, že přímo jím vytvořený indikátor může signalizovat další býčí období pro akcie v následujících 12 až 18 měsících.

Akcie jsou velice drahé. Robert Shiller vysvětluje proč

Charles Dumas, hlavní ekonom z londýnské společnosti Lombard Street, věří že Shillerův cyklicky očištěný poměr ceny akcie k ziskům (CAPE) může podpořit jak býčí tak medvědí názory. CAPE představuje upravený poměr P/E, který Shiller nevyužívá pro jednotlivé akcie, ale po úpravě pro celý akciový index, především S&P 500. Poměr pak představuje cenu k průměrné ziskovosti upravené o inflaci za posledních 10 let.

Dumas argumentuje, že zahrnutí období obou světových válek, Velké hospodářské krize a Studené války do dlouhodobého průměru je zavádějící a vynechají-li se tato období, úroveň CAPE je pouze 7 procent nad průměrem doby po skončené Studené války. „Vezme-li se v úvahu tato úroveň, pak růst zisků amerických firem a příliv peněz na americké trhy z ostatních částí světa může slibovat ještě výrazný růst akcií,“ uvedl.   

„Co očekáváme? Pro příštích 12 až 18 měsíců, výrazný růst indexu S&P,“ cituje ho CNBC.

V srpnu Shiller pro server uvedl, že hodnota CAPE se pohybuje na 25, což je úroveň, která byla v minulosti překonána pouze třikrát a to v roce 1929, 1999 a 2008. Shiller tak vyslal varování o přehnaných valuacích zámořských akcií, dluhopisů a realit.

K Dumasově kritice se ale nedávno připojil i Jack Boroudjian, investiční ředitel společnosti Index Financial Partners, který pro CNBC uvedl, že Shillerovo varování je neopodstatněné, založené na „podivné rovnici“. Pozitivně se na budoucí vývoj zámořských indexů tváří i Beat Wittmann, investiční ředitel ze společnosti TCMG Asset Management, který je přesvědčený, že rally bude pokračovat, především díky podpoře centrálních bank.

Naopak Shillerův názor podpořil Albert Edwards, stratég z francouzské banky Société Générale, který minulý týden uvedl, že bublina na akciových trzích je na pokraji prasknutí a že S&P 500 již sílí pouze ze setrvačnosti.

Newsletter