Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Robert Shiller se mýlí, akcie porostou, tvrdí ekonom

Profesor Robert Shiller působící na Yale University byl z jedním z mnoha účastníků trhu, kteří během léta upozorňovali na příliš vysoké valuace aktiv. Nyní ale jedna výzkumná společnost přišla s tvrzením, že přímo jím vytvořený indikátor může signalizovat další býčí období pro akcie v následujících 12 až 18 měsících.

Akcie jsou velice drahé. Robert Shiller vysvětluje proč

Charles Dumas, hlavní ekonom z londýnské společnosti Lombard Street, věří že Shillerův cyklicky očištěný poměr ceny akcie k ziskům (CAPE) může podpořit jak býčí tak medvědí názory. CAPE představuje upravený poměr P/E, který Shiller nevyužívá pro jednotlivé akcie, ale po úpravě pro celý akciový index, především S&P 500. Poměr pak představuje cenu k průměrné ziskovosti upravené o inflaci za posledních 10 let.

Dumas argumentuje, že zahrnutí období obou světových válek, Velké hospodářské krize a Studené války do dlouhodobého průměru je zavádějící a vynechají-li se tato období, úroveň CAPE je pouze 7 procent nad průměrem doby po skončené Studené války. „Vezme-li se v úvahu tato úroveň, pak růst zisků amerických firem a příliv peněz na americké trhy z ostatních částí světa může slibovat ještě výrazný růst akcií,“ uvedl.   

„Co očekáváme? Pro příštích 12 až 18 měsíců, výrazný růst indexu S&P,“ cituje ho CNBC.

V srpnu Shiller pro server uvedl, že hodnota CAPE se pohybuje na 25, což je úroveň, která byla v minulosti překonána pouze třikrát a to v roce 1929, 1999 a 2008. Shiller tak vyslal varování o přehnaných valuacích zámořských akcií, dluhopisů a realit.

K Dumasově kritice se ale nedávno připojil i Jack Boroudjian, investiční ředitel společnosti Index Financial Partners, který pro CNBC uvedl, že Shillerovo varování je neopodstatněné, založené na „podivné rovnici“. Pozitivně se na budoucí vývoj zámořských indexů tváří i Beat Wittmann, investiční ředitel ze společnosti TCMG Asset Management, který je přesvědčený, že rally bude pokračovat, především díky podpoře centrálních bank.

Naopak Shillerův názor podpořil Albert Edwards, stratég z francouzské banky Société Générale, který minulý týden uvedl, že bublina na akciových trzích je na pokraji prasknutí a že S&P 500 již sílí pouze ze setrvačnosti.

Newsletter