Společnost Robinhood minulý týden podala Komisi pro cenné papíry informaci o připravované emisi svých akcií a jejich obchodování na burze. Pojďme se nyní podívat na detailnější informace o této emisi.
Ticker (tedy označení, pod kterým se bude firma na burze obchodovat) je HOOD. Oficiálně oznámená velikost IPO je 100 milionů dolarů, v případě vyššího zájmu ji lze zvýšit. Tržní kapitalizace může podle mnoha odhadů činit i 40 miliard dolarů, což je pro srovnání podobný market-cap jako u společností HP, Barclays, Motorola nebo třeba Ferrari.
Loňské tržby dosáhly 1 miliardy dolarů, jen za první čtvrtletí letošního roku firma utržila dokonce více než 500 milionů. Počet klientů se blíží 18 milionům, aktiva na klientských účtech (cena nakupených aktiv + volné finanční prostředky) dosahují výše 81 miliard dolarů. Největší podíl mají akcie – 80 % a dále pak s velkým odstupem kryptoměny – 14 %. Pro zajímavost – mediánový věk klienta je 31 let.
IPO skýtá dvě zajímavé události, které nejsou příliš obvyklé. Tou první je skutečnost, že 20-35 % emitovaných akcií má společnost rezervovaných pro své klienty, kteří tak budou moci koupit titul přímo za cenu IPO (tedy nikoliv až za cenu po zahájení obchodování na burze).
Druhou zajímavostí jsou pak pravidla pro stávající držitele akcií a jejich možného odprodeje. Zatímco řada společností umožňuje držitelům akcií ještě před dnem IPO obchodování s akciemi bez jakýchkoliv omezení v 181. den od zahájení obchodování na burze (pro zajímavost – historicky minimální cena akcie Facebook je právě 181. den od vstupu na burzu), Robinhood nastavil 91. den.
Spolu se vstupem na burzu Robinhood výrazně posílil Board of Directors. Za zajímavá jména lze považovat Jona Rubinsteina, který byl v Apple odpovědný za vývoj a prodej iPodu, nebo Roberta Zoellicka, který byl v letech 2007-2012 prezidentem Světové banky.
Výše zmíněných 40 miliard dolarů je nejčastěji odhadovaná kapitalizace. Pokud však Komise pro cenné papíry zakáže metodu obchodování, kterou Robinhood využívá, nebo bude donucen ukončit spolupráci se společností Citadel, bude to představovat obrovský problém. V takovém případě by se cílová tržní cena akcie mohla začít limitně blížit nule.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.