Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Robot a sto dolarů v bitcoinech aneb krása neregulovaného trhu

O tom, že se na internetu dá sehnat téměř všechno, nelze pochybovat. Od potravin, přes oblečení, drogy či nájemnou vraždu. Jediné, co je potřeba, je vědět, kde přesně se má hledat. Posledním veřejně dostupným případem zaměřujícím se na neregulované trhy byla akce švýcarské skupiny umělců vystupujících pod názvem „!Mediengruppe Bitik“.

Skupina pracující výhradně s internetem si v rámci loňského projektu zprovoznila automatického robota, kterého pokřtila jako „Random Darknet Shopper“. Toho poté vybavila bitcoiny v hodnotě sta amerických dolarů, aby každý týden mohl absolvovat neřízenou nákupní horečku na tzv. darknetu, neboli temné straně internetu, kde se vyjma „běžných“ věcí dají sehnat i ty „neběžné“. Konkrétním „tržištěm“ robota byla Agora, online černý trh, který je dostupný například prostřednictvím anonymního softwarového systému Tor. Všechny zakoupené věci pak byly zaslány na adresu velína umělecké skupiny, kde byly následně i vystaveny.

A co robot nakoupil? Do výstavy se dostaly například falešné džíny značky Diesel, boty značky Nike, plechovka Sprite upravená jako tajná skrýš na peníze a kšiltovka s kamerou. V neposlední řadě pak umělci obdrželi maďarský pas a pro vlastní povyražení i pár pilulek extáze. K povyražení pak vyjma pilulí MDMA přispěla i návštěva policie, která všechny zakoupené věci okamžitě zabavila, a to společně se samotným robotem. Tři měsíce na to, však byl nákup skupině vrácen, avšak bez drog, které svědomité úřady bez prodlení zničily. Policie se o celé akci dozvěděla z veřejně dostupné stránky, kam byly všechny „úlovky“ postupně umisťovány ke shlédnutí.

Sami umělci „Random Darknet Shopper“ popisují jako online poštovní umělecké dílo sloužící k prozkoumání „odvrácené“ strany internetu. Prostřednictvím internetu a těžko sledovatelné kryptoměny tak celý experiment jasně ukázal snadnost, se kterou se dnešní spotřebitel dokáže na neregulovaném trhu pohybovat.

Newsletter