Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Rockaway kupuje Mall.cz a srovnávač Heureka.cz

Investiční skupina Rockaway oznámila rozsáhlou transakci na tuzemském trhu internetového nakupování. Za víc než 200 milionů eur, v přepočtu 5,4 miliardy korun, kupuje druhý největší e-shop v Česku Mall.cz a srovnávač cen Heureka.cz. Obchod financují miliardáři Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a investiční společnost PPF. Jde o jednu z největších transakcí v maloobchodu v posledních letech. Akvizici bude posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). 

Rockaway Capital se dohodla na uzavření smlouvy o převodu stoprocentního podílu ve společnosti Netretail Holding, která provozuje internetové obchody Mall, a společnosti Naspers OCS Czech Republic provozující on-line srovnávač Heureka.cz. „Mall i Heureka jsou úspěšné společnosti, které skvěle rozvinou naše stávající aktivity na poli e-commerce. Máme díky tomu před sebou příležitost, jak během velmi krátké doby atakovat obrat jednu miliardu euro a obsadit pozici e-commerce lídra v regionu střední Evropy,“ uvedl ředitel Rockaway Jakub Havrlant.

Skupina Rockaway letos prostřednictvím E-commerce Holdingu koupila podíl v internetovém obchodu s elektronikou CZC.cz, transakci nyní posuzuje antimonopolní úřad. Loni převzal holding e-shopy Vivantis. Obrat E-commerce Holding by měl letos dosáhnout čtyř miliard korun.

Internetový obchod Mall.cz dosud vlastnil Netretail Holding patřící do celosvětové skupiny Naspers. Netretail Holding vykázal ve finančním roce 2013/2014 obrat osm miliard korun. Zahraniční pobočky v Polsku, Slovinsku, Maďarsku a na Slovensku se na tržbách společnosti podílejí téměř z poloviny. Největší český internetový prodejce Alza.cz měl loni obrat 11,5 miliardy korun bez DPH.

Dopad transakce na trh e-commerce bude podle obchodního ředitele společnosti Netdirect Marka Kršky záviset především na tom, jak se skupina Rockaway popasuje s dvěma úkoly, které před ní stojí. „Zaprvé musí jednoznačně oddělit fungování Mall.cz a srovnávače Heureka.cz. Jejich provázání by totiž mohlo být rizikové nejen pro ostatní hráče na trhu, ale i pro ně samotné,“ řekl ČTK Krška. Zadruhé se podle něj musí pokusit dostat Mall.cz i další dříve koupené projekty do přiměřeného zisku, což se předchozím vlastníkům nepovedlo. Mall.cz vykázal ve finančním roce 2013/2014 zisk 9,5 milionu korun (pozn. ČTK).

Výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška se domnívá, že v krátkodobém horizontu transakce výrazné změny na trhu e-shopů nepřinese. „Z dlouhodobého hlediska bude záležet na strategii, kterou budou noví majitelé aplikovat, ale to ukáže až čas,“ dodal.

Rockaway se jako investiční skupina soustředí na budování a akvizice internetových byznysů na rostoucích trzích. Vedle toho také podporuje technologické startupy, které mají globální potenciál a pro jejich rozvoj využívá své zázemí v USA a Brazílii. Působí v Praze, americkém San Francisku a brazilském Sao Paulu. Jediným akcionářem firmy je Jakub Havrlant. Společně s finanční skupinou Roklen rozjíždí Rockaway první equity crowdfundingovou platformu v Česku pod názvem Fundlift

E-commerce vnímá Rockaway jako strategickou oblast, kde byla doposud aktivní prostřednictvím sítě specializovaných e-shopů pod hlavičkou E-commerce Holdingu. Nové subjekty  jsou příležitost, jak vybudovat seskupení silných značek v středoevropském kontextu. 

„Rockaway je velice zkušený e-commerce investor a pro budoucnost Netretailu si neumím představit lepšího partnera. Internetové obchodování je stále ještě v začátcích a toto je pro nás důležitý milník v pokračování cesty, kterou jsme začali před patnácti lety,“ řekl k transakci Ondřej Fryc, CEO a zakladatel Netretailu.Křetínský s Tkáčem a investiční skupinou J&T vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH) zahrnující čtyři desítky podniků z ČR, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. Křetínský s Tkáčem také mají mediální firmu Czech News Center, která vydává nejčtenější deník Blesk, deníky Aha! a Sport či časopis Reflex.

Skupina PPF investuje do bankovnictví a finančních služeb, telekomunikací, biotechnologie, nemovitosti, maloobchodních služeb, pojišťovnictví a zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA. Ke konci loňska vlastnila aktiva za 21,9 miliardy eur (asi 594 miliard Kč). PPF se nedávno dohodla s EPH na společném postupu při koupi německých uhelných dolů a elektráren švédské společnosti Vattenfall.

Mall.cz je druhý největší e-shop v Česku a patří také mezi největší prodejce spotřební elektroniky v Česku. Na trhu je od roku 2000 pod značkou Bilezbozi.cz. Mall.cz v Česku zaměstnává zhruba 700 lidí, letos v srpnu oznámila nábor 150 nových zaměstnanců, provozuje dvě velká distribuční centra – v Praze – Horních Počernicích (15.500 m2 plochy) a Jirnech u Prahy (30.000 m2 s možností rozšíření o dalších 20.000 m2). Kromě ČR působí také na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a Slovinsku, zahraniční pobočky se na tržbách společnosti podílejí téměř z poloviny. Od roku 2008 byla firma součástí holdingové společnost Netretail Holding, B.V., která zastřešuje a řídí všechny národní pobočky. Netretail Holding zvýšila ve finančním roce 2013/2014 konsolidovaný obrat o 34 procent na osm miliard korun, e-shop Mall.cz dosáhl zisku 9,5 milionu korun.

Heureka.cz je největší internetový srovnávač cen v ČR, porovnává ceny několika milionů produktů z desítek tisíc internetových obchodů, nabízí též uživatelské recenze zboží a e-shopů a možnost nákupu. Web byl spuštěn v říjnu 2007. Heureka.cz patří mezi 10 nejnavštěvovanějších webů v ČR, podle vlastních internetových stránek se jeho návštěvnost pohybuje průměrně okolo 2,5 milionu reálných uživatelů měsíčně, v předvánočním období přes 3,2 milionu reálných uživatelů měsíčně. Společnost má své kanceláře v Praze a Liberci. 

Newsletter