Dolar před daty z amerického trhu práce v mírném zisku pod 1,1030 za euro. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu ve ztrátě. Koruna oslabila nad 25,35 za euro a nad 23,00 za dolar.

Rodičovská dovolená je stále překážkou pro kariéru žen

Většina péče o děti připadá na ženy. Ty jsou pak za tuto starost „odměněny“ nižšími mzdami (ve srovnání s muži) a v pozdějším věku nižšími důchody. Takzvaný „gender pay gap“, tedy o kolik si ženy vydělají méně než muži, byl v Česku v roce 2019 na hodnotě 18,9 procenta. Naše země tím v EU patří mezi smutné premianty, průměr za Evropskou unii totiž byl v témže roce 14,1 procenta, nejnižším rozdílem se může pyšnit Lucembursko (1,3 procenta). Není tak divu, že české seniorky jsou více ohroženy chudobou než jejich mužské protějšky.

Zaměstnavatelé taky stále tápou, jak přistupovat k zaměstnankyním po návratu z rodičovské dovolené. Mámy by přivítaly flexibilní přístup a zkrácené pracovní úvazky, těch je však v nabídce práce poskrovnu. Ženám by ale paradoxně mohla pomoci covidová pandemie. Několik pandemických vln si vynutilo hybridní formu práce a některé firmy už u ní zůstanou. I když pandemie dopadla na ženy tvrdě (dle dostupných údajů jich z trhu práce zmizelo minimálně 70 000) dlouhodobě by jim mohla pomoci.

Česká ekonomika tak stále naplno nevyužívá potenciálu žen. To by se jí mohlo vymstít, až budou ve třicátých letech odcházet silné ročníky do důchodu. Situace samozřejmě nemá jednoduché řešení, bude nutné provést změny v přístupu firem i státu. Jedním ze způsobů, jak měnit nepříznivou situaci „zdola“, nabízí startup M.arter. Ten rodičům pomáhá s návratem do práce po rodičovské, firmám pak s prorodinnou politikou.

M.arter se za svou tříletou existenci stal partnerem velkých firem a podílí se na tvorbě rodinné politiky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Jeho CEO a zakladatelka Andrea Bohačíková nám poskytla videorozhovor. Jaké změny čekají firmy zaměstnávající mámy po mateřské? Jak dítě ovlivňuje velikost mzdy ženy? A kam se M.arter za tři roky své existence posunul? Podívejte se na video s Andreou Bohačíkovou (4:50, s titulky).

Newsletter