Rok 1998 a (ne)opakující se historie na emerging markets

Ceny ropy padaly. Měny rozvíjejících se ekonomik zažívaly volný pád. Venezuela zažívala finanční krizi a Rusko se utápělo v dluzích a devalvaci. Psal se rok 1998.

Rozvíjející se trhy dnes vypadají dost podobně jako tehdy. Přesto jsou zde klíčové rozdíly, které by mohly většině z nich umožnit uniknout z „plnohodnotné“ krize. Následuje stručný přehled podrobností a rozdílů mezi minulostí a současností.

TIP: Sledujte vývoj kurzu rublu real-time

Paralely:

Padající ceny ropy

Surová ropa od června zlevnila o 48 procent přibližně na 55 dolarů za barel, což tlačí její vývozce ze zemí jako Venezuela, Rusko, Nigérie… Podle údajů shromážděných agenturou Bloomberg, swapy úvěrového selhání ukazují 97procentní pravděpodobnost, že Venezuela nebude v následujících pěti letech schopna splatit své závazky. Ruská ekonomika, na níž jsou uvaleny sankce ze strany USA a Evropské unie kvůli konfliktu na Ukrajině, oslabí podle tamní centrální banky v příštím roce až o 4,7 procenta, a to za podmínky, že ropa zůstane na 60 dolarech.

Propad měny

Bloomberg index sledující 20 nejvíce obchodovaných měn na rozvíjejících se trzích klesl v úvodu tohoto týdne na nejnižší hodnoty od roku 2003. Rubl dnes pokračuje ve volném pádu vstříc hranici 80 za dolar, turecká lira klesla na historické minimum vůči dolaru, zatímco indonéská rupie je nejslabší od roku 1998.

Během asijské finanční krize v letech 1997 a 1998, země od Thajska po Malajsii kapitulovaly na obranu své měny, což vedlo thajský baht ke ztrátě poloviny své hodnoty během šesti měsíců. Jihokorejci postávali fronty na ulicích, aby za pokračujícího propadu domácí měny darovali zlaté šperky jako pomoc vládě pro doplnění státních devizových rezerv.

V Rusku se rýsuje scénář ekonomické bídy jako v roce 1998

Politika Fedu

Federální rezervní systém chystající si půdu k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2006, hrozí odlivem kapitálu z rozvojových zemí. Světová banka loni odhadla, že loňský příliv soukromého kapitálu do rozvojových zemí by mohl klesnout o 50 procent, pokud výnosy dlouhodobých dluhopisů ve Spojených státech vzrostou o jeden procentní bod.

Podle Credit Agricole CIB jsou země s velkými schodky běžného účtu, včetně Turecka, Jižní Afriky a Brazílie zranitelné. Stejně tak například Malajsie, kde účty zahraničních investorů tvoří asi 30 procent místního vládního dluhu. Série zvyšování sazeb Fedu v polovině 90. let pomohly spustit útok na asijské měny, což dále vedlo k ruskému defaultu.

Rozdíly:

Flexibilní kurzové sazby

Rozvojové země umožňují svým měnám kolísat, na rozdíl od pevných režimů měnových kurzů, který panoval v průběhu krize v pozdních 90. letech. Ačkoli slabší měny spouští inflaci, mohou zároveň stimulovat hospodářský růst tím, že vytvoří prostor pro levnější export.

Devizové rezervy

Současné devizové rezervy rozvojových zemí převyšují částku, než kterou měly v pozdních 90. letech, což by jim mohlo pomoci překonat volatilitu na finančních trzích. Podle údajů MMF drží země rozvíjejících se trhů dohromady 8,1 bilionů dolarů, ve srovnání s 659 miliardami dolarů v roce 1999.

Dluh

Místo toho, aby si vlády vypůjčovaly v dolarech, získávají nyní většinou financování v domácích měnách, což jim umožňuje splatit dluh, aniž by musely čerpat devizové rezervy. Zahraniční dluh činil v loňském roce 26 procent hrubého domácího produktu rozvojových zemí, což je pokles o 40 procent oproti roku 1999, jak ukazují data MMF.

Jedním z varování je, že firmy nahradily vlády a jsou tak zdrojem obav spojených s vydáváním dluhopisů. Podle Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) korporace v rozvojových zemích emitovaly v letech 2009 a 2012 přibližně 375 miliard dolarů zahraničního dluhu, což je více než dvojnásobek z doby čtyři roky před finanční krizí v roce 2008.

Úrokové sazby

Ačkoli v některých rozvojových zemích úrokové sazby rostou, zůstávají na zlomku úrovně zaznamenané v roce 1998. Rusko dnes zvýšilo základní úrokovou sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent. V roce 1998 některé krátkodobé sazby prudce vzrostly, i o více než 100 procent. Současná úroveň klíčové sazby v Brazílii je 11,75 procenta, což je stále méně než polovina hodnoty z roku 1998.

Newsletter