Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Rok 2015 bez „medvědů“

Od března 2009 zažívá americká ekonomika čtvrtý nejdelší „býčí“ trh ve své historii. I přes určité kontrakce, převládá na trhu pozitivní nálada, která, jak se zdá, potrvá i do příštího roku. Potvrzuje to i ekonomický výhled amerického týdeníku Barron’s. Ten se dotázal několika investičních stratégů z Wall Street na to, jaký potenciál vidí během příštího roku na amerických trzích. Shodli se všichni do jednoho – „býci“ přetrvají.

I přesto, že se liší v názorech na to, jakých maxim dosáhne akciový index S&P 500, jak moc poroste americká ekonomika a jaké sektory budou nejziskovější, v průměru se očekává, že zisky na jednu akcii indexu S&P 500 se v průměru zvýší o 7,5 %, z letošních 118 dolarů až na 127. Většina věří, že to budou právě vyšší zisky, které budou hlavním motorem roku 2015.

Akciový trh

Co se týče amerických akcií, nejsou momentálně ohodnoceny ani jako podhodnocené či nadhodnocené a jejich ukazatel P/E  dosahuje 15,8násobku očekávaného zisku na akcii v příštím roce. Podle Jeffreyeho Knighta, vedoucího investičního oddělení a alokace aktiv ve společnosti Columbia Managament, „se americké akcie řadí spíše k těm dražším, avšak v porovnání s aktivy z rozvojových trhů či s dluhopisy vyspělých zemí je jejich pozice do budoucna znatelně stabilnější.“

Rok 2015 podle podle Bank of America Merrill Lynch

Od roku 2009 se hodnota amerických akcií ztrojnásobila. Nejednalo se však o zcela vyhlazený nárůst. Byli jsme svědky několika lehkých kontrakcí, jako například letos na podzim, kdy S&P 500 poklesl o 7,4 %, či 3,5% výprodej z minulého týdne. Z tohoto hlediska se většina analytiků zaměřuje na možnou reakci akciových trhů na plánované zvýšení amerických úrokových sazeb.

Sazby

Většina z dotázaných analytiků je přesvědčena, že první navýšení ze současných 0 – 0,25 % proběhne v polovině roku 2015. Dopad dražšího úvěrování by mohl zmírnit jednak silnější dolar, který by dokázal udržet inflaci na relativně nízké úrovni, stejně tak i levná ropa, jež působí pozitivně na reálného důchody amerických spotřebitelů. Tyto dva aspekty, společně s tím, že se neočekává nijak razantnější zvýšení sazeb, by podle názoru prognostiků měly udržet americké „býky“ ve hře po celý příští rok.

Tempo růstu a ohodnocení akcií

Letošní tempo růstu americké ekonomiky by mělo dosáhnout přibližně 2,2 %. Konsensus pro příští rok je ještě na vyšší úrovni, stratégové počítají s ekonomickou expanzí o velikosti 3% oproti letošku. Robustnost ekonomiky tak bude základním stavebním kamenem pro rostoucí zisky podnikatelského sektoru, které by měly pozitivně ovlivnit nejen kapitálové investice, ale i tvorbu nových pracovních míst.

Na co se připravit v roce 2015?

Americké HDP rostlo meziročně tempem 4,6 % za druhé čtvrtletí a 3,9 % během třetího, což bohatě stačilo na to, aby byl smazán relativně chabý výsledek prvního čtvrtletí. „Po pěti až šesti letech minimálního tempa růstu investic by měla vyšší poptávka, nejen ze strany spotřebitelů ale i korporací, popohnat ekonomiku směrem dopředu“, je přesvědčen Stephen Auth, vedoucí investičního oddělení společnosti Federated Investors.

Podle jeho názoru se během příštího roku ještě více zvýší provozně ziskové marže a stejně tak i ukazatel poměru tržní ceny akcií a čistého zisku. „Sazby jsou nízké, ekonomika roste a vnímání rizik se postupně snižuje. Z historie víme, že „býčí“ trhy obvykle znamenají P/E na 17 až 18násobku zisků, společně s 4 – 5% výnosem státních dluhopisů. Můj odhad hodnoty P/E na 18násobklu je ještě konzervativní, vzhledem k současným výnosům Treasuries,“ vysvětluje Auth, který jako jediný ještě sází na další růst relativního ocenění akcií.

2015 pohledem BlackRock

V tomto směru se dotázaní stratégové nejvíce liší. Většina z nich věří, že ukazatel P/E už déle neporoste. „Růst zisků na akcii je popoháněn zpětnými odkupy a rekordně vysokými ziskovými maržemi. Avšak dnes nám chybí klíčová ingredience, kterou je růst tržeb,“ vysvětluje svůj názor Jonathan Glionna, šéf amerického akciového oddělení v Barclays.

Na to pak navazuje Tobias Levkovich, investiční stratég Citibank, který odrazuje od investic do spotřebitelského sektoru. „I přesto, že se pravděpodobně dočkáme růstu mezd, nezaměřoval bych se na společnosti spotřebního sektoru. Valuace většiny z nich je totiž dlouhodobě neudržitelná.“  Potvrzuje to i Savita Subramanianová z Bank of America Merill Lynch. Ta je přesvědčena, že „akcie spotřebitelského sektoru jsou jedny z nejvíce akumulovaných akcií v portfoliu většiny manažerů, čemuž odpovídá i jejich cena.“ Jedinou budoucí výhodou tohoto sektoru budou podle ní nízké ceny energií, které nadále potrvají díky levné ropě.

Energetický sektor

Energetický sektor je pak z pohledu analytiků na Wall Street kapitola sama pro sebe. Akcie energetických společností spadly ze svých letošních červnových maxim o více jak 26 %. Podle Subramanianové se energetika podílí z 11% na letošních ziscích indexu S&P. „Pokud ropa zůstane na současných úrovních, mohly by zisky na jednu akcii z indexu klesnout o jeden až dva dolary. Proto jsem také snížila svá očekávání zisku na akcii pro rok 2015 ze 126 dolarů na 124,“ vysvětlila týdeníku Barron’s.

2015: na co vsadit a čemu se vyhnout

S největším rozchodem názorů se setkáme právě v oblasti energetických společností. Tři stratégové mu do budoucna věří, zatímco jeden doporučuje se mu vyhnout. Levkovovich ze Citi tvrdí, že „valuace jsou v této oblasti velice zajímavé, ale nejdříve je potřeba, aby se ustálila cena ropy.“ Auth z Federated Investors je pak přesvědčen, že „nás v dohledné době čeká ještě další pokles, avšak ve druhé polovině roku 2015 by se mohla ropa vyšplhat až na úroveň 90 dolarů za barel.“

Ostatní sektory

Všeobecně je nejvíce favorizován sektor informačních technologií společně s průmyslem. Jonathan Glionna z Barclays své preference vysvětluje tím, že akcie technologických firem „nabízí skrytý potenciál dalšího růstu, jelikož se dnes prodávají za nízkého hodnocení. Stejně tak profitují z velkých marží a jejich bilance nejsou natolik zatížené dluhy jako u jiných sektorů.“

Rok 2015 přinese obrat trendu

K tomu pak dodává Dubravko Lakos-Bujas z JP Morgan Chase, že tato „oblast je i více exponovaná v zahraničí, čemuž nejvíce svědčí silný dolar společně s relativně neelastickou poptávkou po produktech tohoto sektoru.“

Vývoj v zahraničí

Významným vliv na vývoj americké ekonomiky bude mít i zbytek světa. „Býčí“ trh v USA bude zcela jistý, pokud se zlepší situace v Evropě a Japonsku. Obě země by měly profitovat z nízkých energetických nákladů společně s konkurenceschopnými vývozy do zahraničí díky svým oslabeným národním měnám.

Výhled Goldman Sachs na rok 2015

„Pokud by však Evropa spadla do recese a Japonsko by nebylo schopné se z ní dostat, mělo by to negativní následky i pro americkou ekonomiku“, vysvětlil Knight. Většina analytiků ale věří, že ECB přistoupí k finálnímu kroku kvantitativního uvolňování a začne skupovat i státní dluhopisy. Tím by měla ochránit ekonomiku Starého kontinentu před nežádoucí stagnací, či dokonce případnou recesí.

Geopolitický vývoj

Z hlediska světového geopolitického vývoje se analytici zaměřili především na otázku Ruska. John Praveen ze společnosti Prudential International označil Rusko za „tygra uvězněného v kleci“ a vyjádřil obavy z dalších vojenských akcí, které by mohly následovat anexi krymské oblasti. „Rusko je sice oslabeno sankcemi a levnou ropou, ale zároveň si chce udržet své postavení. V tuto chvíli tak nemá, co ztratit, tudíž se nebude ostýchat dalších vojenských zásahů.“

S&P 500 v roce 2015

Starosti mezi analytiky vyvolává i současná situace v Číně. Většina z nich však věří, že nedávné uvolnění monetární politiky splní svůj účel a pomůže zpomalující ekonomice se opět postavit na nohy. Pokud by se tak nestalo, mělo by to neblahé následky i na americkou ekonomiku. Většina stratégů totiž zakomponovala do svých předpovědí pro rok 2015 proklamovaný růst čínské ekonomiky na úrovni 7 %.

Newsletter